Çocuk diş hekimliğinde uygulanan topikal fluor uygulamasının ebeveynler tarafından reddedilme nedenlerinin araştırılması
Investigation of factors related to parental refusal of topical fluoride application in paediatric dentistry
- Tez No: 645336
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL BAYGIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Topikal fluor uygulamaları, diş çürüğünün engellenmesi için kullanılan mevcut birkaç kanıta dayalı önleyici tedaviden biridir. Çocuk diş hekimliğinde de kullanılan topikal fluor uygulamaları kimi zaman ebeveynlerde tereddüt oluşturmakta hatta ebeveynler tarafından reddedilmektedir. Bu çalışmanın amacı topikal fluor uygulamalarının ebeveynler tarafından reddedilme sebeplerinin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran 320 hasta velisinin fluor uygulamaları hakkındaki görüş ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla anket uygulaması yapıldı. Anket sonuçlarına göre katılımcıların % 51.9'unun çocuklarına fluor uygulaması yaptırdığı, % 40'ının daha önce fluor uygulamasını reddettiği tespit edildi. Çalışmaya katılan ebeveynlerin % 66.3'ünün fluor ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacı olduğu saptandı. Ebeveynlerin % 50,9'unun Sağlık Bakanlığı'nın okullarda fluor uygulamasını desteklediği bulgulandı. Katılımcıların anket yanıtları ebeveyni oldukları çocuk cinsiyeti, gelir seviyesi, eğitim seviyesi ve daha önce fluor uygulamasını reddedip reddetmediklerine göre karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Topical fluoride applications are one of the few evidence-based preventative treatments available to prevent tooth decay. Topical fluoride applications, which are also used in pediatric dentistry, sometimes cause hesitation in parents and are even rejected by them. The aim of this study is to investigate the reasons for parent refusal of topical fluoride applications. Within the scope of the study, a questionnaire was applied to evaluate the opinions and attitudes of 320 parents who applied to Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics, about fluoride applications. According to the survey results, it was determined that 51.9% of the participants had their children applied fluoride, and 40% had previously refused fluoride application. It was determined that 66.3% of the parents participating in the study needed more information about fluoride. It was found that 50.9% of the parents supported the fluoride application carried out by the Ministry of Health in schools. The responses of the participants were compared according to their parent child gender, income level, education level, and whether they had previously refused fluoride application.