Onkoloji ve palyatif bakım hemşirelerinin merhamet yorgunluğunun iş ve yaşam doyumu üzerine etkisi
The effect of compassion fatigue on job and life satisfaction of oncology and palliative care nurses
- Tez No: 645408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFİTAP ÖZDELİKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu araştırma Onkoloji ve Palyatif Bakım servisinde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluğunun iş ve yaşam doyumuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı nitelikte tasarlanan araştırma Aralık 2018-Aralık 2019 tarihleri arasında Orta Karadeniz bölgesinde yer alan illerin Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerinin (Samsun SBÜ EAH, Samsun Gazi DH, Amasya EAH, Tokat DH, Çorum EAH, Ordu DH, Ordu EAH, Sinop Atatürk DH) onkoloji ve palyatif bakım birimlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 110 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri anket toplama yöntemi ile toplanmıştır. Veriler Tanıtıcı Form, Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇYKÖ), Minnesota İş Doyum Ölçeği (MİDÖ) ve Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, ortalama, standart sapma, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örnekler t testi, Kruskal Wallis ve Mann Withney U test istatistiği kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p0,05), merhamet yorgunluğu ve yaşam doyumu arasında negatif yönlü zayıf bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to determine the effect of compulsion fatigue on work and life satisfaction of nurses working in Oncology and Palliative Care service. Material and Method: A descriptive study designed between December 2018-December 2019 between the provinces of the provinces in the Central Black Sea region (Samsun SBÜ EAH, Samsun Gazi DH, Amasya EAH, Tokat DH, Çorum EAH, Ordu DH, Ordu EAH, Sinop Atatürk DH) carried out in oncology and palliative care units. The sample of the research consists of 110 nurses meeting the inclusion criteria. The data of the research were collected by using questionnaire collection method. The data were collected using the Descriptive Form, the Professional Quality of Life Scale (ProQOL), the Minnesota Job Satisfaction Scale (MSQ), and the Life Satisfaction Scale (SWSL). Frequency, mean, standard deviation, one way variance analysis, independent samples t test, Kruskal Wallis and Mann Withney U test statistics were used in the analysis of the data. Statistical significance was taken as p 0.05) is because there is a weak negative relationship between compassion fatigue and life satisfaction.