Algılanan sosyal desteğin mücadele sporcularının özgüvenleri ve psikolojik dayanıklılıkları üzerindeki rolünün incelenmesi
Examination of the role of perceived social support on self-confidence and psychological resilience of combat athletes
  1. Tez No: 645452
  2. Yazar: ENGİN ÇORUH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı mücadele sporcularının algıladıkları sosyal desteğin sporcuların özgüvenleri ve psikolojik dayanıklılıklarına etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 99 taekwondo, 106 kick box, ve 125 muay thai mücadele sporcusu ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada mücadele sporcularını tanımlamak için araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, algıladıkları sosyal desteği ölçmek için Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, özgüvenlerini ölçmek için Özgüven Ölçeği ve psikolojik dayanıklılıklarını ölçmek için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar için t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), POST HOC Testleri, Basit Doğrusal Regresyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, erkek mücadele sporcularının özgüven, iç özgüven ve dış özgüven puanlarının kadın mücadele sporcularından daha yüksek olduğunu, ayrıca eğitim seviyesi arttıkça mücadele sporcularının psikolojik dayanıklılıkları ve adanmışlıklarının azalmakta olduğunu ortaya koymuştur. Muay thai sporcularının algıladıkları sosyal destek taekwondo sporcularından daha yüksek bulunmuştur. Buna ek olarak, mücadele sporcularında algılanan sosyal destek ve algılanan arkadaş desteğinin psikolojik dayanıklılığı artırdığı görülmüştür. Sonuç olarak, algılanan sosyal destek toplam puanının ve algılanan arkadaş desteğinin özgüven ve psikolojik dayanıklılığın yordayıcıları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the the effect of perceived social support of combat athletes on the self-confidence and psychological resilience. The study, performed according to stratified sampling method, was conducted on totally 330 athletes; 99 of them interested in taekwondo, 106 in kick box and 125 in muay thai. In the study, Personal Information Form developed by the researcher was used to identify the combat athletes, in measuring perceived social support Multi-Dimensional Perceived Social Support Scale, to measure the self-confidence Self-Confidence Scale and to measure the psychological endurance Psychological Resilience Scale were applied. Pearson Correlation Analysis, t-Test for Independent Groups, One Way Analysis of Variance (ANOVA), POST HOC Tests, Simple Linear Regression and Multiple Linear Regression Analysis were utilized to analyze the data. The findings of the study revealed that the self-confidence, internal self-confidence and external self-confidence scores of male combat athletes are significantly higher than female's, and furthermore, as the level of training increases, psychological resistance and dedication of combat athletes decreases. The perceived social support of Muay thai athletes was higher than taekwondo athletes. In addition, it was seen that perceived social support and perceived friend support increased the psychological resiliance of the athletes. As a result, it was found that perceived social support total score and perceived friend support were predictors of self-confidence and psychological endurance.