Biyolojik sinir ağlarının neuron simülatörü ile modellenmesi ve spayk susması fenomenine uygulanması
Modelling biological nerve networks with neuron simulator and application to spike termination phenomenon
- Tez No: 645464
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET UZUNTARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bireysel nöronları ve nöron ağlarını modellemek için kullanılan birçok simülasyon ortamı vardır. Bu ortamlar nöron modellerini sayısal olarak verimli bir hesaplama elde etmek amacıyla uygun bir şekilde modellemek, yönetmek ve kullanmak için çeşitli araçlar sağlar. Böylece özellikle deneysel verilerle yakından bağlantılı problemleri ve karmaşık, anatomik, biyofiziksel özelliklere sahip hücreleri içeren problemleri incelemek için uygundurlar. Bu çalışmada sözü edilen yazılımlardan biri olan NEURON simülatörü kullanılmış olup, yazılımın avantajlı yönleri ve programsal yapısı incelenmiştir. Aynı zamanda nöron dinamiklerinde sıklıkla kullanılan Hodgkin-Huxley nöron modeli, nöronlar arası kurulan elektriksel, kimyasal ve dinamik sinaps modelleri, bazı ağ topolojilerinin yapıları anlatılmış ve NEURON simülatörü ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada son olarak elektriksel ve kimyasal sinapsları bir arada bulunduran hibrit küçük dünya ağ modeli kurulmuş ve popülasyonun çeşitli parametreleri altında spayk susması fenomeni araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many simulation environments used to model individual neurons and neuronal networks. These environments provide a variety of tools for appropriately modeling, managing, and using neuronal models for computationally efficient computation. Thus, they are particularly suitable for studying problems closely linked to experimental data and problems involving cells with complex, anatomical, and biophysical properties. In this study, NEURON simulator, which is one of the mentioned software, was used and the advantages and programmatic structure of the software were examined. At the same time, Hodgkin-Huxley neuron model, which is frequently used in neuron dynamics, electrical, chemical and dynamic synapse models between neurons, the structures of some network topologies are explained and realized with the NEURON simulator. Finally, in the study, a hybrid small world network model containing electrical and chemical synapses was established and the phenomenon of spike silence was investigated under various parameters of the population.