Süt dişlenme döneminin karakteristik oklüzyon özelliklerinin incelenmesi
Examination of characteristic feautures of occlusion in primary dentition
  1. Tez No: 645506
  2. Yazar: BAHAR AKSAN YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, süt dişlenme döneminin oklüzyon özelliklerini tespit etmek; var olan maloklüzyonlar ile çürük, kötü ağız alışkanlıkları, sosyodemografik veriler ve beslenme arasındaki ilişkiyi incelemek ve Türk çocuklarına yansımasını göstermektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na çeşitli nedenlerle başvuran 3-6 yaş arası 500 çocuğun, dental muayenelerini ve anneleri ile yapılan yüz yüze görüşmeyi içeren, kesitsel, epidemiyolojk bir çalışmadır. Çalışmada anneye ve çocuğa ait sosyodemografik veriler, çocuğun ilk 2 yaşına kadar olan beslenme düzeni, kötü ağız alışkanlıkları ve solunum şekli sorgulanmıştır. Dental muayeneyle ise ikinci süt azılar arası ilişki, kanin ilişki, primat ve fizyolojik boşluklar, posterior çapraz kapanış varlığı, overbite, overjet, anterior çapraşıklık ve orta hat kayması incelenmiştir. Ağız sağlığının durumu CAST indeksine göre skorlanmıştır. Bulgular: En sık gözlenen molar ilişki sırasıyla %55,4 vertikal, %28,2 distal ve %16,4 mezyal ilişkidir. Süt kanin ilişkileri %66,4 sınıf 1, %25,4 sınıf 2, %8,2 sınıf 3 şeklindedir. Katılımcıların %77,8'inde en az bir tip maloklüzyon, %51'inde en az bir tip kötü ağız alışkanlığı mevcuttur. En sık görülen maloklüzyon orta hat kaymasıdır. Orta hat kaymasını anterior çapraşıklık, derin kapanış, artmış overjet, başa baş kapanış, posterior çapraz kapanış, tersine kapanış izlemektedir. En sık gözlenen kötü alışkanlık bruksizmdir. Ardından sırasıyla tırnak yeme, infantil yutkunma, dudak emme, parmak emme ve cisim ısırma gözlenmektedir. Çalışmaya katılan çocukların ilk 2 yaşına kadar primer beslenme kaynağı anne sütü olmuştur. Katılımcıların %54,8'i biberonu hiç kullanmamıştır. Emzik kullananlar popülasyonun %37,8'ini oluşturmaktadır. Katılımcıların %81,6'sında en az bir çürük diş tespit edilmiştir. Sonuç: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran 3-6 yaş arası çocuklarda var olan maloklüzyonlar ile kötü ağız alışkanlıkları, ilk 2 yıldaki beslenme düzeni ve çürük arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the characteristic feautures of occlusion in primary dentition; to examine the relationship between existing malocclusions and caries, bad oral habits, sociodemographic data and nutrition and to show its reflection to Turkish children. Materials and Methods: This study was a cross-sectional, epidemiological study that includes dental examinations and face-to-face interviews with 500 mothers of 3-6 years old children who applied to Marmara University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics for various reasons. In the study, the sociodemographic data of the mother and child, the feeding patterns of the child until the first 2 years of age, bad oral habits and breathing pattern were questioned. In the dental examination, the relationship between second primary molars, canine relationship, primate and physiological spaces, presence of posterior cross bite, overbite, overjet, anterior crowding and midline shift were examined. The state of oral health was scored according to the CAST index. Results: The most common molar relationship was 55.4% vertical, 28.2% distal and 16.4% mesial respectively. Primary canine relationships were 66.4% class 1, 25.4% class 2, 8.2% class 3. 77.8% of the participants had at least one type of malocclusion, and 51% had at least one type of bad oral habit. The most common malocclusion was midline shift. Anterior crowding, deep bite, increased overjet, head-to-head bite, posterior crossbite, and anterior crossbite were followed by the midline shift. The most common bad oral habit was bruxism. Then nail-biting, infantile swallowing, lip sucking, finger sucking and object biting are observed, respectively. Breastfeeding was the primary source of nutrition for the children participating in the study until the first 2 years of age. 54.8% of the participants never used the bottlefeeding. Those who use pacifiers account for 37.8% of the population. At least one decayed tooth was detected in 81.6% of the participants. Conclusions: A statistically significant relationship was found between malocclusions occurring in children aged 3-6 years who applied to Marmara University Faculty of Dentistry, bad oral habits, feeding patterns in the first 2 years and caries.