Basketbol temel becerilerinin kazanılmasında kullanılan öğretim stillerinin motor becerilerde öz düzenlemeli öğrenme stratejilerine etkisi
The effect of teaching styles used in obtain of basketball basic skills on self-regulated learning strategies in motor skills
- Tez No: 645505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİNE SOYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Beden Eğitimi ve Spor dersinde basketbol teknik becerilerinin öğretimi için uygulanan farklı öğretim stillerinin motor becerilerde öz düzenlemeli öğrenme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma ön test- son test kontrol gruplu deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, 6.sınıf, 26 deney ve 26 kontrol olmak üzere 52 ortaokul öğrencisi gönülü olarak katılmıştır. Ön test- son testte veri elde etmede 'Motor Becerilerde Öz Düzenlemeli Öğrenme Stratejileri Ölçeği' kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine farklı öğretim stilleri (A-E) ile kontrol grubuna ise komut stiliyle (A) basketbol temel becerileri kazandırılmaya çalışılmıştır. Verilerin analizinde, bağımsız gruplar için t test, tekrarlı ölçümler için t test, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskall Wallis testleri, ayrica Doğrulayıcı Faktör Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre ön testler arasında fark tespit edilmemiştir. Deney grubunun motivasyonel inançlar alt ölçeği ortalama puanları ve görev değeri alt boyutu puanları, aynı zamanda, öğrenme stratejileri alt ölçeği ortalama puanları ve metabilişsel öz düzenleme ve akran işbirliği alt boyutları son test puanları kontrol grubuna göre yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Bu bulgu fark (erişi) puanlarında da aynı değerde bulunmuştur. Deney grubu son test öğrenme stratejileri alt ölçeği ortalama puanları ve yardım arama ve akran işbirliği alt boyutları ön test puanlarına göre yüksek ve istatistiksel olarak farklı bulunmuştur. Cinsiyet faktörüne göre deney grubu erkekleri kontrol grubu erkelerden öğrenme stratejileri alt ölçeği ortalama puanlarından yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuçlar: Uygulanan öğretim stilleri motivasyonel inançlar ve öğrenme stratejilerinin önemli bir ayırt edicisidir ve cinsiyetin de öğrenme stratejilerine etki eden bir faktör olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to investigate the effect of different teaching styles applied for teaching basic technical skills of basketball on self-regulated learning strategies in motor skills in Physical Education and Sports course. Material and Method: This study was conducted with pretest-posttest control group in an experimental design. In total 52 secondary school students, 6th grade, 26 experiments and 26 controls, voluntarily participated in the study.“Self-Regulated Learning Strategies Scale in Motor Skills”was used to obtain data in the pretest-posttest. The basic skills of basketball were tried to be acquired with different teaching styles (A-E) for the experimental group students and with the command style (A) for the control group. In the analysis of the data, t test for independent groups, t test for paired measurements, One Way Variance Analysis and Kruskall Wallis tests, further Confirmatory Factor Analysis were used. Findings: Results: According to the findings, there was no difference between the pretests. It was found the motivational beliefs subscale mean scores and“task value”subscale scores of the experimental group, as well as the learning strategies subscale mean scores, and the“metacognitive self-regulation”and“peer collaboration”subscales posttest scores were higher than the control group. This finding was found to be the same in difference (access) scores. Experimental group posttest learning strategies subscale mean scores and“asking for help”and“peer collaboration”subscales were found to be higher and statistically different from the pretest scores. According to the gender factor, the experimental group men were found to be higher than the mean scores of the learning strategies subscale of the control group men and statistically significant. Results: The applied teaching styles are an important distinguisher of motivational beliefs and learning strategies, and gender has also been identified as a factor affecting learning strategies.