Development of a phantom for quali̇ty control of a gamma camera
Gama kameranın kalite kontrolü için bir fantom geliştirilmesi
  1. Tez No: 645525
  2. Yazar: ALIO AHMAT OUMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
This study deals with nuclear medicine as well as the technique of a gamma camera and the setting conditions in its good operation states, including associated with electronics, local materials, and test objects that can be employed for its calibration. Therefore, the thesis attempts to offer the nuclear medicine imaging field a novel phantom (imitation organ) and credibility of its possible uses. Additionally, the work describes the development method used to implement and test the phantom as a quality assurance tool. The phantom which is developed in this study can be considered as an original and valuable knowledge contribution made to the field. Since in-house phantoms may provide effective quality control for gamma cameras in clinical settings, in this thesis, it has been aimed at assess and develop an in-house phantom to perform quality control tests of a gamma camera using locally available, affordable materials. Such phantoms are especially important in developing countries where scientific support may not be readily available. The phantom which has been developed in the thesis was made from cylindrical plexiglass materials that are locally available and generally accessible to most nuclear medicine departments and require minimal engineering instruction. The phantom demonstrated high levels of reliability and accuracy. This work demonstrates that in-house phantoms are capable of monitoring gamma camera performance.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, nükleer tıbbın yanı sıra bir gama kamera tekniğini ve kalibrasyonu için kullanılabilecek elektronikler, yerel malzemeler ve test nesneleri dahil olmak üzere iyi çalışma durumlarındaki ayar koşullarını ele almaktadır. Bu nedenle, tez nükleer tıp görüntüleme alanına yeni bir fantom (taklit organ) ve olası kullanımlarının güvenilirliğini sunmaya çalışmaktadır. Ek olarak; bu çalışma, fantomu bir kalite güvence aracı olarak uygulamak ve test etmek için kullanılan geliştirme yöntemini açıklamaktadır. Bu çalışmada geliştirilen fantom, alana yapılan özgün ve değerli bir bilgi katkısı olarak kabul edilebilir. Ev içi fantomlar, klinik ortamlarda gama kameraları için etkili kalite kontrol sağlayabileceğinden, bu tezde, yerel olarak mevcut, uygun fiyatlı malzemeler kullanarak bir gama kameranın kalite kontrol testlerini gerçekleştirmek için bir ev içi fantomun değerlendirilmesi ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu tür fantomlar özellikle bilimsel desteğin hemen bulunamayacağı gelişmekte olan ülkelerde önemlidir. Tezde geliştirilen fantom, yerel olarak temin edilebilen ve çoğu nükleer tıp bölümü tarafından genel olarak erişilebilen ve minimum mühendislik eğitimi gerektiren silindirik pleksiglas malzemelerden yapılmıştır. Fantom, yüksek düzeyde güvenilirlik ve doğruluk gösterdi. Bu yaklaşım, bilimsel desteğe kolayca erişilemediğinde ve ticari fantomlar kolayca bulunamadığında özellikle yararlıdır.