Üzüm depolanmasında bozulma etmeni olan Botrytis cinerea DSM 5145 suşunun Meyerozyma guilliermondii KL3 suşu ile biyokontrolü
Biocontrol of Botrytis cinerea DSM 5145, causing the postharvest diseases on grapes using Meyerozyma guilliermondii KL3
  1. Tez No: 645526
  2. Yazar: MELTEM NECLA AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada üzümlerde hasat sonrası bozulmalarda baskın patojen olarak bilinen bozulma etmeni Botrytis cinerea DSM 5145 suşunun limondan izole edilen Meyerozyma guilliermondii KL3 suşu ile biyokontrolü amaçlanmıştır. Bu amaçla Meyerozyma guilliermondii KL3 suşunun Botrytis cinerea DSM 5145 suşunu kontrol etme yeteneği öncelikle in vitro koşullarda belirlenmiş, sonrasında üzümlerin depolanması sırasında antagonistik maya uygulamasının meyve kalite parametreleri üzerine etkisi in vivo olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Meyerozyma guilliermondii KL3 suşu Botrytis cinerea DSM 5145 fungal patojenin gelişimini ikili kültür denemesinde %66 oranında inhibe etmiştir. Çalışmada kullanılan maya suşunun proteaz, β-1,3 glukanaz ve jelatinaz hücre dışı litik enzim aktivitesine sahip olduğu ancak demir emilimi mekanizmasına sahip olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca alan ve besin rekabetinin Meyerozyma guilliermondii KL3 suşunun esas antagonizma mekanizmalarından biri olduğu tespit edilmiştir. Meyerozyma guilliermondii KL3 maya suşu üzüm meyvesinin yaralı bölgelerinde kolonize olma yeteneği göstermiş, ayrıca depolama sırasında ağırlık kaybı, pH, asitlik, briks ve tekstür gibi kalite parametrelerinin korunmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to biocontrol Botrytis cinerea DSM 5145, which is predominant fungal pathogen responsible for postharvest diseases of grapes during the storage, by Meyerozyma guilliermondii KL3. Firstly the capability of Meyerozyma guilliermondii KL3 strain in order to biocontrol Botrytis cinerea DSM 5145 was determined in vitro, and then effect of yeast application on the quality parameters of grapes during storage period was determined in vivo. According to the results, Meyerozyma guilliermondii KL3 yeast achieved an inhibition with the ratio of 66 % on the fungal pathogen Botrytis cinerea DSM 5145 in dual culture assay. It was proved that Meyerozyma guilliermondii KL3 yeast strain possess the activities of protease, β-1,3 glucanase and gelatinase while not iron depletion mechanism. Additionally, competition for space and nutrients was found to be within the main mechanisms of actions of Meyerozyma guilliermondii KL3 strain. This antagonistic yeast showed a good potential for colonization on fruit wounds, and also contribute to the maintaining some quality parameters (weight loss, pH, total acidity, brix and texture) of table grapes during storage.