Oral kronik nikotin uygulamasının ve yoksunluğun sıçan beyninde nöropeptid Y reseptör ekspresyonuna etkileri
The effects of oral chronic nicotine administration and withdrawal onneuropeptide Y receptor expression in rat brain
  1. Tez No: 645535
  2. Yazar: ELİF SALUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gerekçe: Sigara içmek, insanlarda beslenme ve vücut ağırlığını baskılamaktadır ve bu durum genellikle bıraktıktan sonra, olumsuz duygusal semptomlar eşliğinde tersine döner. Yoksunluğun bu belirtileri ile birlikte kilo alma korkusu sıklıkla sigarayı bırakmaktan kaçınmaya sebep olmaktadır. Nikotin tedavisi sıçanlarda da benzer etkiler yaratır, ancak sorumlu nöral mekanizmalar tam olarak bilinmemektedir. Son bulgular, Nöropeptid Y ve reseptörlerinin mezokortikolimbik seviyelerinin nikotin uygulamasıyla değiştiğini göstermektedir. İyi bilinen oreksijenik ve anksiyeteyle ilişkili bir peptit olan NPY ve reseptörleri, ödül ve yoksunluk yolaklarında rol oynuyor olabilir. Hedef: Ödül ve yoksunluk evrelerinde oral kronik nikotin tedavisi ile meydana gelen PFC ve HIP NPY-Y2 reseptörü mRNA ekspresyon seviyelerindeki potansiyel farklılıkları karakterize etmek. Yöntem: Öncül çalışmada, dört grup erkek Sprague Dawley sıçanı (n = 40), 12 hafta süreyle (haftada 25 µg / ml veya 50 µg / ml) oral kronik nikotin uygulamasına tabi tutuldu. Ardından, bu tez çalışması için kullanıcak olan beyin dokuları alındı. qRT- PCR, sıçan PFC ve HIP dokularındaki Y 2 mRNA ekspresyon seviyelerini ölçmek için kullanıldı. Bulgular: Nikotin tedavisinin ödül evresi, söz konusu bölgelerde NPY Y 2 mRNA ekspresyonunu etkilemedi, ancak 48 saat nikotin yoksunluğundan sonra, ödül ve kontrol gruplarına kıyasla PFC mRNA ekspresyonunda önemli bir artış oldu. 24 saatlik yoksunluk grubunda önemli bir değişiklik olmasa da, artışın yoksunluğun ilk gününden itibaren başladığı sonuçlarda görülebilmektedir. Bununla birlikte, HIP NPY2R mRNA ekspresyon seviyelerinde gruplar arasında önemli bir değişiklik olmadığını da rapor etmekteyiz. Sonuç: Bu bulgular, PFC-NPY2R'deki değişikliklerin nikotin yoksunluğunda fonksiyonel bir rol oynuyor olabileceğine dair moleküler destek sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler; Nikotin; Nöropeptit Y; Nöropeptit Y2 Reseptörü; Madde Yoksunluğu; Nikotin Bağımlılığı
Özet (Çeviri)
Rationale: Smoking creates feeding and weight suppression in humans that often rebound with negative affective symptoms following cessation. These symptoms of withdrawal and fear of weight gain often cause avoiding trying to quit smoking. Nicotine treatment produces similar effects in rats, but the neural mechanisms responsible are not fully known. Recent evidence shows that mesocorticolimbic levels of neuropeptide Y and its receptors change with nicotine administration. As a well known orexigenic and anxiety-related peptide, NPY and its receptors could have a role in reward and withdrawal pathways. Objective: To characterize potential differences in PFC and HIP NPY-Y2 receptor mRNA expression levels that occur with oral chronic nicotine treatment on reward and withdrawal phases. Methods: In the preliminary study, four groups of male Sprague Dawley rats (n=40) were subjected to oral chronic nicotine administration for 12 weeks (25 µg/ml or 50 µg/ml per week). Then, collected brain tissues used for this study. qRT-PCR utilized to measure Y2 mRNA expression levels of rat PFC and HIP tissues. Results: The reward phase of nicotine treatment didn't affect NPY Y2 mRNA expression in subjected areas, followed by a significant increase in PFC mRNA expression after 48-hour-withdrawal of nicotine compared to the reward and control groups. Albeit, there were no significant changes in the 24-hour-withdrawal group, it can be seen from the results that the increase started from the first day of withdrawal. We also report that there were no significant changes in HIP NPY2R mRNA expression levels among groups. Conclusions: These findings provide molecular support that changes in PFC–NPY2R may play a functional role in nicotine withdrawal. Keywords; Nicotine ; Neuropeptide Y; Neuropeptide Y2 Receptor; Substance Withdrawal ; Nicotine Dependence