Koroner arter hastalığı'nda serum FGF-21, irisin, UCP3 ve bazı biyokimyasal parametrelerin önemi
The importance of serum FGF-21, irisin, UCP3 and some biochemical parameters in coronary artery
- Tez No: 645534
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH), koroner arterlerin daralıp tıkanması ile karakterize kronik enflamatuvarbir hastalık olarak adlandırılmaktadır. Hastalık aterosklerozla seyretmekte olup tüm dünyada ve ülkemizde mortalite ve morbiditesebeplerinin başında gelmektedir. Yapılan bu çalışmada, KAH tanılı bireyelerde serum FGF-21, irisin, UCP-3, TAS/TOS ve diğer bazı biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, anjiografik değerlendirme sonucu KAH tanısı konulan 80 hasta ile benzer yaş ve demografik dağılıma uygun olan 80 sağlıklı birey dahil edildi.Çalışmaya katılan tüm bireylerin serum irisin, FGF-21 ve UCP-3 düzeyleri ELISA, total oksidankapasite (TOK), total antioksidan kapasite (TAK) düzeylerikolorimetrik yöntem ile diğer biyokimyasal ve hematolojik parametreler ise rutin laboratuvar yöntemleri ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is called a chronic inflammatory disease characterized by narrowing and occlusion of coronar yarteries. The disease progresses with atherosc lerosis and it is one of the leading causes of mortality and morbidity in the world and in our country. In this study, it was aimed to investigate there lationship between serum FGF-21, irisin, UCP-3, total oxidant capacity (TOS), total antioxidant capacity (TAS) and some other biochemical parameters in individual swith a diagnosis of CAD. 80 patients who were diagnosed with CAD as a result of angiographic evaluation and 80 control swith similar age and demographic distribution were included in the study. Serum irisin, FGF-21 and UCP-3 levels were measured by ELISA, total oxidant capacity (TOS), total antioxidant capacity (TAS) levels in all subjects participating in the study, and other biochemical and hematological parameters were measured by routine laboratory methods. In the group with a diagnosis of CAD compared to the control group, the levels of urea, CRP, creatinine, CRP / albumin (43.71 ± 13.72, 3.04 ± 5.08, 1.04 ± 0.26 mg / dl, 0.79 ± 1.36) and ALT (39.06 ± 51.61 U / L) enzyme activities, respectively.