Nikotin tercih eden sıçan soylarında nikotin uygulamasının anksiyete testlerine etkileri
Effects of ni̇cotine administration on anxiety tests in nicotine-preferring rat lines
- Tez No: 684424
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Physiology, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Genetik yatkınlık, nikotin bağımlılığındaki bireysel çeşitliliğe anlamlı şekilde katkı sağlar. Seçici tohumlama yöntemi kullanılarak üretilen sıçan soyları, madde bağımlılığına olan yatkınlığı göstermek açısından başarılı bir yöntemdir. Ancak madde bağımlılığına yatkınlığı başarılı şekilde ortaya koyan seçici tohumlama yöntemi uygulanmış herhangi bir nikotin tercih eden sıçan soyu bulunmamaktadır. Biz de bu çalışmamızda yüksek nikotin tercih eden sıçan soyları ile kontrollerinin anksiyete benzeri davranışları arasındaki farklılaşmayı değerlendirdik. Çalışmanın başında nikotine maruz kalmamış halde bulunan tüm sıçanlar sırayla açık alan, yükseltilmiş artı labirent ve bilye gömme testlerine alındı. Daha sonra ikinci aşamada tüm sıçanlar 8 hafta boyunca oral yolla zorlu nikotine maruz bırakıldı. Kronik oral nikotin alımının son 2 haftasında anksiyete testleri tekrarlandı. Bazal koşullarda ve kronik nikotin maruziyeti esnasında nikotin tercih eden sıçanlarda kontrollerine göre, yükseltilmiş artı labirent testinde açık kolların tercih edilmesi, açık kollarda geçirilen zaman ve kapalı kola ilk girilen zaman (latans) parametreleri daha yüksekken açık kollardan kaçınma endeksinin daha düşük olduğu görüldü. Açık alan testinde nikotin tercih eden sıçanların daha az dışkıladığı ve daha çok merkez alanda (açık alanda) zaman geçirdiği görülürken; bilye gömme testinde daha az bilye gömdüğü görülmüştür. Bu sonuçlar neticesinde bazal koşullarda ve kronik nikotin maruziyeti esnasında nikotin tercih eden sıçan soylarının daha düşük anksiyete benzeri davranış sergilediği gösterilmiştir. Biz tüm bu sonuçları nikotin tercih eden soylarda yenilik arayan davranışlarda azalma olarak yorumladık. Bu nedenle seçici tohumlama yöntemiyle nikotin tercih eden sıçanların nikotin bağımlılığını çalışmak
Özet (Çeviri)
Genetic vulnerability contributes significantly to the individual variability observed in nicotine dependence. Selective breeding for sensitivity to a particular effect of abused drugs has produced rodent lines useful for studying genetic vulnerability to drug addiction. However, there are no studies that use rodent lines selectively bred for oral nicotine preference. We examined the differences in anxiety-like behavior between a high nicotine-preferring rat line and their controls. At the beginning of the study, all rats, naïve to any drug, were exposed sequentially to open field, elevated plus maze and marble burying paradigms. In the second step, all rats received nicotine in drinking water for 8 weeks. Anxiety tests were repeated on the last two weeks of chronic nicotine treatment. Elevated plus maze testings under basal conditions and during chronic nicotine treatment showed that the open arm preference, time spent in the open arms, and latency to enter the closed arms were higher, whereas open arm avoidance index was lower in the nicotine-preferring rats compared to the controls. Nicotine-preferring rats excreted less fecal pellets and spent more time in the central zones of open field arena; they buried less marbles in the marble burying test. These findings indicate a lower level of anxiety-like behavior in nicotine-preferring rat line under basal conditions and during chronic nicotine treatment. We interpreted the overall results as increased novelty-seeking behavior in nicotine-preferring rat line. Therefore, we conclude that the selectively bred nicotine-preferring rat line could be a very useful animal model to study nicotine dependence.