Fonksiyonel egzersizin 25-45 yaş aralığında sedanter kadınların bazı fiziksel parametreleri üzerindeki etkisi
The effect of functional exercise on the some physical parameters of 25-45 years of sedantary women
  1. Tez No: 645569
  2. Yazar: MERVE YAKALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN IŞIK ABANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma da fonksiyonel egzersizin sedanter kadınların bazı fiziksel parametrelerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya aktif olarak spor yapmayan ve gönüllülük esasına göre seçilmiş toplam 28 kadın katılmıştır. Kol,bel,kalça,femur çevre ölçümü,bel kalça oranı, triceps,scapula,abdominal deri kıvrımı ölçümleri,dikey sıçrama testi ve esneklik testi uygulanmıştır.Katılımcılara 8 hafta boyunca haftada 2 gün 50-60dk süren fonksiyonel antrenman programı uygulanmıştır.Katılımcıların çevre ölçümleri, bel kalça oranı, deri kıvrımı, dikey sıçrama testi ve esneklik testi değerleri ön test ve son test olarak kaydedilmiştir. Verilerin analizinde SPSS sürüm 18.0 programı kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında ilk ölçümler ile son ölçümler arasında anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In thıs research, it was aimed to investigate the effect of functıonal exercise on the some physical parameters of sedantary women. a total of 28 women who were not actively in volved in sports and selected according to the volunteering method participated in this study. Arm, waist, hip, thigh circum ference measurement, triceps, scapula, abdominal skinfold, vertical jump and flexibility test were performed. Functional training program, which lasted 50-60 minutes for 2 days a week, was applied to the participants for 8 weeks. Environ mental measurements, skinfold,vertical jump and flexibility values of the participants were recorded as pre-test and post-test. The analysis of the data was done with SPSS version 18.0 program.