İstanbul ili güngören ilçe merkezindeki spor tesislerinin kullanışlılık ve kullanım durumunun değerlendirilmesi
Usability and usage evaluation of sports facilities in İstanbul city güngören district center
  1. Tez No: 645570
  2. Yazar: MURAT NEVRUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'nin spor tesis ve hizmetlerine en çok ihtiyaç duyan ili, 39 ilçesi ve yaklaşık 16 milyon nüfusu ile İstanbul'dur. İstanbul Avrupa yakasındaki Güngören ilçesinde 11 adet mahallede 289.331 hemşerisi bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, İstanbul İli Güngören İlçesi spor saha ve tesislerinin kullanışlılığını ve kullanım sıklığını bazı işletmecilik boyutları açısından değerlendirmektir. Çalışma için tesis sorumlularıyla yüz yüze görüşülerek spor tesislerinin kullanım durumu hakkında 17 kamu tesis sorumlusu tarafından, 10 özel, 3 spor kulübü spor tesisi işletmecisinden bilgi alınmıştır. Yapılan yüz yüze görüşmeler sonucunda edinilen bilgiler tablolar halinde düzenlenerek yorumlanmıştır. İstanbul İli Güngören ilçesindeki 3.099'u kadın, 8.622'si erkek olmak üzere Türkiye'deki Federasyonlardan lisanslı toplam 11.721 sporcu bulunmaktadır. Bu lisanslı sporcular içinde 390 erkek, 365 kadın aktif sporcu bulunmaktadır. Sonuçlar lisanslı sporcuların dikkat çektiğini ve erkek nüfusun sporla daha fazla ilgilendiğini göstermiştir. Aynı zamanda ilçede bazı branşlarda lisanslı sporcu bulunmasına rağmen aktif olunmadığı da tespit edilmiştir. İlçe nüfusuna göre spora olan talebin karşılanamadığı tespit edilmiş, talebin karşılanabilmesi için de daha fazla tesis inşa edilmesi gerektiği düşünülmüştür. Spor tesisleri doluluk oranları incelendiğinde; hafta içi öğleden önce kullanımları, öğleden sonra veya hafta sonu kullanımlarına göre daha az talep edildiği görülmüştür. Öte yandan, ilçe resmi ve özel spor tesislerinin fitness ve cimnastik gibi alanlarda vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verdiği görülmüştür. Sonuç olarak, Güngören ilçesinde spor saha ve tesislerinin fiziksel yapısının, insan ve malzeme kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmadığı tespit edilmiş, tesislerin sayısının ve kalitesinin iyileştirilmesi için yeterli finansman desteği ve tesislerden daha fazla kişinin yararlanabilmesi için de yönetimin etkinliği hususunda tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's sports facilities and services that need the most province, Istanbul has 39 districts and about 16 million inhabitants. The district of Güngören on the European side of Istanbul, there are 289,331 citizens in 11 neighborhoods. The aim of this study is to evaluate the usefulness and usage frequency of the sports fields and facilities of Güngören District of Istanbul in terms of some business dimensions. In this study, face-to-face interviews were made with the facility officials, and information was taken by 17 public facility officers, 10 private, sports facility operators. The information obtained as a result of face to face interviews were arranged in tables and interpreted. In the Gungoren district of Istanbul Provincial have total 11.721 licensed athletes including 3099 female and 8622 male. Among these licensed athletes, there are 390 male and 365 female active athletes. The results showed that licensed athletes draw attention and the male population is more interested in sports. It is also determined that although there are licensed athletes in some branches in the district, they are not active. According to the district population, it was determined that the demand for sports could not be met and it was thought that more facilities should be built in order to meet the demand. When the occupancy rates of sports facilities are examined; It was observed that the weekday morning hours were less demanded than the afternoon or weekend hours. On the other hand, it has been seen that district sports facilities meet the needs of citizens in areas such as fitness and gymnastics. As a conclusion, it has been determined that the physical structure of the sports fields and facilities, human and material resources are not used effectively in the district of Güngören, and sufficient financial support is provided to improve the number and quality of the facilities and recommendations are given for the effectiveness of the management so that more people can benefit from the facilities.