Algılanan risk ve algılanan değer arasındaki ilişkinin spor merkezinde farklı hizmet alımı (kişisel eğitmen ve bireysel serbest kullanım) yapan üyeler üzerindeki etkisinin incelenmesialgılanan risk ve algılanan değer arasındaki ilişkinin spor merkezinde farklı hizmet alımı (kişisel eğitmen ve bireysel serbest kullanım) yapan üyeler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the relationship between perceived risk and perceived value on members performing different services (personal trainer and individual free use) in the sports center
  1. Tez No: 645580
  2. Yazar: ECEM AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmanın amacı algılanan risk ve algılanan değer arasındaki ilişkinin spor merkezinde farklı hizmet alımı (kişisel eğitmen ve bireysel serbest kullanım) yapan üyeler üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma betimsel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini bir spor tesisindeki aktif olarak fiziksel egzersiz yapan kişiler oluşturmaktadır. Araştırmada 387 ankette geri dönüş alınmış ve analizler bu kapsamda yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik bilgi formundan, Spor Merkezinden Algılanan Risk ve Spor Merkezinden Algılanan Değer Ölçeklerinden oluşmaktadır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Spor merkezinde algılanan risk ve spor merkezinde algılanan değer ilişkisi Pearson Korelasyon testi ile inceleniştir. Test sonuçlarına göre algılanan risk ve algılanan değer arasında tüm alt boyutlarda anlamlı ilişki söz konusudur. Bununla beraber ilişki negatif yönlüdür. Spor merkezinde algılanan risk arttıkça algılanan değer düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of the relationship between perceived risk and perceived value on the members who make different services (personal trainer and individual free use) in the sports center. The research is in descriptive scanning model. The universe of the research is the people who are actively exercising in a sports facility. In the study, 387 questionnaires were returned and the analyzes were carried out in this context. A questionnaire was used to collect the data. The questionnaire consists of the personal information form, the Risk Perceived from the Sports Center and the Value Perceived from the Sports Center. SPSS 21 package program was used to analyze the data. The relationship between the perceived risk in the sports center and the perceived value in the sports center was examined by Pearson Correlation test. According to the test results, there is a significant relationship between perceived risk and perceived value in all sub-dimensions. However, the relationship is negative. As the perceived risk increases in the sports center, the perceived value decreases.