Hümik asit kaplı gümüş nanopartiküllerin (AG-NP) sazan (cyprinus carpio, 1758 l.) balıklarında hematolojik etkileri
Hematological effects of humic acid coated silver nanoparticules (AG-NP) in sazan fish (cyprinus carpio L., 1758)
- Tez No: 645604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Molecular Medicine, Medical Ecology and Climatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, yaygın endüstriyel kullanımı sebebi ile sucul ortamlarda çok fazla miktarlarda bulunan nano malzemelerden biri olan gümüş nanopartiküllerin (AgNP) hümik asit ile kaplanmış formlarının (AgNP+HA) sucul organizmalara etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle çalışmada kullanılan nanopartiküllerin karakterizasyon işlemleri yapılmıştır. Bu amaçla Zeta boyut analizi, Atomik kuvvet mikroskobisi, Elektron mikroskobisi (SEM), UV-Vis spektroskopisi ve Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) gibi yöntemler kullanılmıştır. Daha sonra akvaryumlarda adaptasyonu sağlanmış sazan balıklarına (Cyprinus carpio L., 1758) farklı dozlarda (0,03 ppm AgNP; 0,3 ppm AgNP; 3,0 ppm AgNP; 0,03 ppm AgNP+HA; 0,3 ppm AgNP+HA; 3,0 ppm AgNP+HA) ve farklı sürelerde (4 ve 21 gün) AgNP ve AgNP+HA uygulanmıştır. Sonuçta elde edilen hematolojik değerler birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of the humic acid coated forms (AgNP + HA) of silver nanoparticles (AgNP), which is one of the nano materials found in large quantities in aquatic environments due to its widespread industrial use, on aquatic organisms. First of all, characterization processes of the nanoparticles used in the study were made. For this purpose, methods such as Zeta size analysis, Atomic force microscopy, Electron microscopy (SEM), UV-Vis spectroscopy and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) were used. Later, in aquariums, adapted carp fish (Cyprinus carpio L., 1758) in different doses (0,03 ppm AgNP; 0,3 ppm AgNP; 3,0 ppm AgNP; 0,03 ppm AgNP + HA; 0,3 ppm AgNP + HA; 3,0 ppm AgNP + HA) and different durations (4 and 21 days) AgNP and AgNP + HA were applied. The resulting hematological values were compared with each other.