Sportif faaliyetler açısından serbest zaman etkinliklerinin sosyal tabakalaşma boyutunda incelenmesi
Examination of free time activities in tems of sports activities in the dimension of social stratification
  1. Tez No: 645603
  2. Yazar: ÜMMÜ ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Toplumsal tabakalaşma, toplumun maddi gelir, ırk, eğitim düzeyi, soy, toplumsal statü, cinsiyet ve meslek gibi sosyoekonomik unsurlar üzerinden kategorize edilmesini ifade etmektedir. En net şekilde tüketim davranışından ortaya sosyal tabakalaşma, tarihteki tüm toplumlarda farklı biçimlerde deneyimlenen evrensel bir toplumsal olgudur. Tüketim davranışının teşhir edildiği alanlardan bir tanesi olan serbest zaman aktiviteleri ise kişilerin toplumsal tabakalarının bir göstergesi durumundadır. Geçmişten günümüze önemli bir serbest zaman faaliyeti olan sportif aktivite ile toplumsal tabakalaşma arasındaki ilişki, tercih edilen spor branşları ve sporun tüketim biçimi gibi birçok unsur üzerinden görünür olmaktadır. Çalışmada eski toplumlardan günümüz toplumlarına kadar bir serbest zaman aktivitesi olarak yapılan sporu, toplumsal tabakalaşma olgusunun nasıl şekillendirdiği ele alınmıştır. Ayrıca toplumsal sınıfların rekreatif spor ile ilişki kurma biçimleri çalışmada incelenmiştir. Çalışmanın konusu serbest zaman aktivitesi olarak yapılan spor ile sınırlandırılmıştır. Çalışma boyunca yapılan tarihsel sosyolojik araştırmalar neticesinde elde edilen bulguların değerlendirilmesi, sonuç bölümünde yapılmıştır. Buna göre tüm toplumsal tabakalaşma modellerinde rekreatif spor, sınıfsal farklılıkların görünürlük kazandığı bir alan durumundadır. Günümüzde uluslararası organizasyonlara olan katılım ve ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu da profesyonel sporculuğa geçişte bir durak olan rekreasyonel spora önem kazandırmaktadır. Bu noktada bir serbest zaman aktivitesi olarak ele alınan sporun sınıfsal eşitsizliklerden arındırılarak elit sporculuk yolunda değerli bir katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social stratification refers to the categorization of society in terms of socioeconomic factors such as material income, race, education level, ancestry, social status, gender and profession. Social stratification, which emerges most clearly from consumption behavior, is a universal social phenomenon that has been experienced in different ways in throughout history. Leisure activities, which are one of the areas where consumption behavior is exhibited, is an indicator of the social strata of the people. The relationship between sportive activity, which is an important leisure time activity from past to present, and social stratification, is visible through many factors such as the preferred sports branches and the consumption style of sports. In the study, is discussed how the phenomenon of social stratification shaped sports, which is a leisure activity from ancient societies to today's societies. In addition the way of relating of social classes with recreational sport has been examined in the study. The subject of this study was limited with the sports which performing as a leisure time activity. Evatuation of the findings which have been obtained by the historical sociological researches is made in conclusion part. Accordingly, recreational sport is a field where class differences become visible, in all social stratification models. Today, participation and interest in international organizations is increasing day by day. This gives importance to recreational sports, which is a stop in the transition to professional sports. At this point, it is thought that sports, which is considered as a leisure activity, will make a valuable contribution to professional sport by clearing class inequalities.