Farklı süre ve dozlarda gümüş nanopartikül (AgNP) uygulanan sazan balıklarında kan serumu BH ve IGF-1 düzeylerine etkisi
Effect on blood serum gh and IGF-1 levels in carp fish applied with different durations and doses of silver nanoparticle (AgNP).
- Tez No: 883033
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Gümüş nanopartiküller (AgNP) son yıllarda antimikrobiyal malzemelerin üretimi, elektronik teknolojisinde, endüstriyel, sağlıkla ilgili, içme suyu ve atık su arıtımında kullanılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda AgNP'lerin maruziyetinin artması sonucu, bilim dünyasının AgNP'lerin güvenlik risklerinin araştırılması büyük ilgi görmüş durumdadır. Bu çalışmalarda AgNP'lerin sazan balıkları üzeinde büyüme hormonu ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında farklı doz (0,03, 0,3 ve 3 ppm) ve sürelerde (4 ve 21 gün) AgNP ve hümik asit kaplı gümüş nanopartiküllerin (AgNP+HA) uygulanan sazan balıkları (Cyprinus carpio L., 1758) kan serumu büyüme hormonu (BH) ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-I) düzeyleri üzerine etkisi üzerinde durulmuştur. Çalışmada sazan balıklarına uygulaması yapılacak AgNP'lerin ve AgNP+HA'lerin karakteristik özellikleri, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), Elektron mikroskobisi (SEM), Atomik kuvvet mikroskobisi, Zeta boyut analizi ve UV-Vis spektroskopisi yöntemleri kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Silver nanoparticles (AgNP) have been widely used in recent years for the production of antimicrobial materials, electronic technology, industrial, healthcare, drinking water and wastewater treatment. As a result of the increased exposure to AgNPs in recent years, research on the safety risks of AgNPs has attracted great attention from the scientific community. In these studies, the effects of AgNPs on growth hormone and insulin-like growth factor-1 in carp were studied. In this thesis study, the blood serum of carp fish (Cyprinus carpio L., 1758) was treated with AgNP and humic acid coated silver nanoparticles (AgNP+HA) at different doses (0.03, 0.3 and 3 ppm) and durations (4 and 21 days). Its effect on growth hormone (GH) and insulin-like growth factor-1 (IGF-I) levels was focused on. In the study, the characteristic properties of AgNPs and AgNP+HAs to be applied to carp fish were determined using Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), Electron microscopy (SEM), Atomic force microscopy, Zeta size analysis and UV-Vis spectroscopy methods. As a result of the blood serum GH level analysis, it was determined that the decrease in all dose groups (0.03, 0.3 and 3 ppm) of AgNP applied in the acute and subchronic periods was significant (p < 0.05) compared to the control group.