Çocuk kardiyoloji polikliniğine bayılma ve çarpıntı semptomları ile başvuran hastaların ritim holter sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of rhythm holter results of patients applied to pediatric cardiology clinic with syncope and palpitation
  1. Tez No: 645675
  2. Yazar: AHMET HAMDİ ERKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Önemli kardiyak disritmilerin en yaygın semptomu çarpıntıdır. Senkop ise geçici serebral hipoperfüzyona bağlı oluşan ani bilinç ve postüral tonus kaybı olarak tanımlanır. Bu çalışmada çocuk kardiyoloji polikliniğine bayılma ve çarpıntı semptomları ile başvuran hastaların ritim holter sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya çarpıntı yakınması ile başvuran 485 olgu ve senkop yakınması ile başvuran 129 olgu dahil edilmiştir. Hastaların HM ölçümleri retrospektif olarak incelenmiştir. Çarpıntısı olan hastalarda en sık supraventriküler ekstrasistol (SVE), daha sonra gezici atriyal pacemaker ve ventriküler ekstrasistol (VES) tespit edilmiştir. Senkop yakınması bulunan hastalarda da sırasıyla SVE, gezici atriyal pacemaker ve VES tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most common symptom of major cardiac dysrhythmias is palpitations. Syncope is defined as sudden loss of consciousness and postüral tonus due to temporary cerebral hypoperfusion. In this study, it was aimed to evaluate the rhythm holter results of patients admitted to the pediatric cardiology outpatient clinic with symptoms of fainting and palpitations. This study included 485 cases presenting with palpitations and 129 cases presenting with syncope. HM measurements of the patients were analyzed retrospectively. Supraventricular extrasystole (SVE), then mobile atrial pacemaker and ventricular extrasystole (VES) were detected most frequently in palpitations. SVE, mobile atrial pacemaker and VES were also detected in patients with syncope complaints, respectively.