Edirne il merkezindeki aile hekimlerinin klinik uygulamalarında kılavuzları kullanım tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assesing Attitudes and behaviors of family physicians working in Edirne city center about guidelines use
- Tez No: 645710
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamız aile hekimliğinde kılavuzların kullanımını Edirne il merkezi örneği üzerinden araştıran kesitsel ve tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Veriler çalışmaya katılmayı kabul eden 52 aile hekiminden anket çalışması yoluyla toplanmıştır. Anket toplam 33 sorudan oluşmakta olup üç bölümdür. Katılımcıların sosyodemografik verileri, kılavuz kullanım durumları ve kılavuzlar hakkındaki görüşlerini araştıran sorular içermektedir. Katılımcıların %46,2' si kadın (n=24), %53,8' i erkek (n=28) ve yaş ortalamaları 46,23 ± 5,99 idi. Katılımcıların unvanları %82,69'sı (n=43) aile hekimi, %17,31'inin (n=9) aile hekimliği uzmanı şeklindeydi. Katılımcıların %40,38' i kılavuz kullanıyordu (n=21). Kılavuz kullanmama nedenleri arasında ilk sırada uzun ve detaylı olması yer almaktaydı (% 30,77). Aile hekimliği uzmanlarının kılavuz kullanma oranları daha yüksekti ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p= 0,022). Akademik çalışma yapan hekimlerde kılavuz kullanım oranı daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,005). Hekimlerin en sık kullandıkları kılavuzlar arasında hipertansiyon, diyabet gibi kronik hastalık kılavuzları ve Sağlık Bakanlığı' nın izlem kılavuzları yer almaktadır. Katılımcılar kılavuzlarda birinci basamak yaklaşımının ön planda olması gerektiği ifadesine en yüksek oranda katılmışlardır (%78,8, n=41). Hekimlerin kılavuz kullanmalarını artırmak amacıyla mesleki gelişimleri için vakit ayırabilecekleri çalışma düzeninin oluşturulması, kılavuzlara erişimlerinin kolaylaştırılması, sık karşılaşılan konularda birinci basamağa yönelik kılavuzların oluşturulması, mevcut kılavuzların bu yönde güncellenmesinin desteklenmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Our study is a cross-sectional and descriptive questionnaire study about the use of guidelines in family medicine in Edirne city center. Data was collected from 52 family physicians. Written consent was obtained. The questionnaire consists of three parts with a total of 33 questions. First part has questions investigating the sociodemographic data of the participants, second part is about their use of the guidelines and the third part is about their opinions about the guidelines. The average age of participants 46.23± 5,99 and 46.2% were female (n = 24). The titles of the participants were 82.69% (n = 43) family physicians and 17.31% (n = 9) were family medicine specialists. Of participants, 40.38% (n = 21) were using guidelines. The first reason for not using the guidelines was being long and detailed (30.77%). Family medicine specialists had higher rates of using Guidelines than family physicians. The rate of guideline use was significantly higher and this difference is statistically significant (p= 0.022). The rate of using the guidelines was significantly higher in physicians having academic studies (p=0.005). Chronic disease guidelines such as hypertension and diabetes and follow-up guidelines of the Ministry of Health are among the most frequently used guidelines by physicians. Participants strongly agreed with the statement that the primary care approach should be at the forefront in guidelines. (78.8%, n = 41). In order to increase the use of guidelines by physicians, it will be beneficial to establish a working environment that they can devote time for their professional development, to facilitate their access to guidelines, to establish primary care approach based guidelines and to support the updating of existing guidelines in this direction.