Prediyabetli erkek hastalarda cinsel fonksiyon bozuklukları
Sexual dysfunction in male patients with prediabetes
- Tez No: 645711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı prediyabet tanılı erkek hastalarda Türkiye'de ve dünyada geçerliliği yapılmış Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ)'ni kullanarak cinsel fonksiyon bozukluğunu araştırmak, sonuçları prediyabeti olmayan kontrol grubu ile karşılaştırmak, cinsel fonksiyon bozukluğunu etkileyebilecek yaş, bel çevresi, vücut kütle indeksi, alkol, eğitim, sigara ile ilişkisini irdelemektir. Gereç ve Yöntemler: Aralık / 2019 – Nisan /2020 tarihleri arasında iç hastalıkları ya da endokrinoloji polikliniğine gelen 57 erkek hasta çalışmaya alındı. Hastaların bilinen herhangi bir hastalığı yoktu. Bu erkeklerin 30 tanesi prediyabetikti. 27 tanesi prediyabetik değildi. Hastalara cinsel fonksiyon bozukluğunu belirlemek için geliştirilmiş GRCDÖ anketi uygulandı. Bulgular: GRCDÖ'ne göre tüm hastalarda cinsel fonksiyon bozukluğu olan kişi sayısı 54 (%94,7), prediyabetiklerde 28 (%93,3),iken, kontrol grubunda 26 (%96,3) idi. GRCDÖ altbirim değerlendirmesine göre her iki grup arasında doyum ve sıklık altbirimlerinde gruplar arasında farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate sexual dysfunction in male patients with pediabetes using validated Golombock Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) and to examine and compare its relation with age, waist circumference, body mass index, smoking status, education in prediabetics and control group. Material and Methods: Male patients admitted to endocrinology or internal medicine outpatient clinics were enrolled in the study between December 2019 and April 2020. A total of 57 patients whom 30 were prediabetic and 27 were contol participated in the study. GRISS is applied to participants to determine sexual dysfunction. Results: While the number of participants with sexual dysfunction was 54 (94.7%) in all patients, it was 28 (93.3%) in prediabetics and 26 (96.3%) in the control group. According to the GRISS subunit evaluation, a statistically significant difference was found between the two groups in terms of satisfaction and frequency subunits.