MS hastalarında beyin derin gri cevher yapılarındaki mikroyapısal değişiklikler ile klinik dizabilite ilişkisinin difüzyon tensör MR görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between microstructural changes in the deep gray matter structures of the brain and clinical disability in MS patients with diffusion tensor mr imaging method
- Tez No: 645730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ERBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
MS Hastalarında Beyin Derin Gri Cevher Yapılarındaki Mikroyapısal Değişiklikler ile Klinik Dizabilite İlişkisinin Difüzyon Tensör MR Görüntüleme Yöntemi ile Değerlendirilmesi Amaç: MS hastalarında derin gri cevher yapılarındaki mikroyapısal değişikliklerin DTG ile tespiti ve engellilik düzeyi ile ilişkisini değerlendirmek Gereç ve Yöntem: 2018 ila 2020 yılları arasında MS tanısı ile MRG incelemesi ve engellilik düzeyi tespiti için EDSS skoru hesaplaması yapılan 65 hastanın görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Her iki hemisferde talamus, putamen, globus pallidus ve kaudat nükleus ile korpus kallozum splenium ve genu kısımlarından OD, FA, RD ve AD değerleri elde edilerek istatistiksel olarak incelendi. EDSS skorları ile bu verilerin ilişkisi incelendi. Ayrıca hastalar EDSS skoru 6'dan küçük olanlar (grup 1) ile 6 ve üzeri olanlar (grup 2) olmak üzere iki gruba ayrılarak gruplar arasındaki fark incelendi. Bulgular: EDSS skorları ile globus pallidus OD ve AD değerleri arasında düşük dereceli pozitif korelasyon bulundu. Diğer parametreler ile EDSS skorları arasında korelasyon tespit edilmedi. Gruplar arasında DTG parametreleri açısından farklılık bulunmadı. Sonuç: Bu çalışmada EDSS skorları ile globus pallidus OD ve AD değerleri arasında düşük dereceli korelasyon bulunmuş olmakla birlikte yüksek ve düşük engellilik düzeyleri arasında fark bulunmamıştır. Literatürdeki diğer çalışmalarda ise DTG verileri ile engellilik düzeyi ilişkisi açısından farklı sonuçlar mevcuttur. DTG her ne kadar beyindeki mikroyapısal değişiklikleri ve hasarı göstermekte etkili bir yöntem olmasına rağmen bizim sonuçlarımız ve literatürdeki diğer sonuçlar MS hastalarında engellilik düzeyini tespit etmekte ve derecelendirmede yöntemin henüz yeterli olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the detection of microstructural changes in deep gray matter structures with DTI in MS patients and its relationship with the level of disability. Materials and Methods: Between 2018 and 2020, images of 65 patients with a diagnosis of MS, MRI and EDSS score calculations were retrospectively analyzed. OD, FA, RD and AD values were obtained from thalamus, putamen, globus pallidus and caudate nuclei in both hemispheres and corpus callosum splenium and genu were statistically analyzed. The relationship between these data and EDSS scores was examined. In addition, the patients were divided into two groups with an EDSS score of less than 6 (group 1) and those with an EDSS score of 6 and above (group 2) and the difference between the groups was analyzed. Results: A low degree positive correlation was found between EDSS scores and globus pallidus OD and AD values. There was no correlation between other parameters and EDSS scores. There was no difference in DTG parameters between the groups. Conclusion: In this study, although a low degree correlation was found between EDSS scores and globus pallidus OD and AD values, no difference was found between high and low levels of disability. Other studies in the literature have different results in terms of the relationship between DTI data and the level of disability. Although DTG is an effective method to show microstructural changes and damage in the brain, our results and other results in the literature the level of disability in MS patients and suggest that the method is not yet sufficient for grading.