Roma dönemi duvar yapım teknikleri ve Anadolu'daki etkisi
Roman period wall structure techniques and effects on Anatolia
- Tez No: 645743
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR URFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışmada Roma Cumhuriyeti'nin İmparatorluk kurma sürecindeki mimari gelişimleri incelenerek kronolojik olarak ortaya çıkmış olan Roma usulü duvar yapım teknikleri elde edilmiş olan bulgular ışığında Anadolu'da bulunan Roma Eyaletleri çapında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tezin birinci bölümü giriş kısmı olup, tezde yararlanılmış olan kaynakların taranması, tezin yazılma amacı, çalışılan konuların sınırları, tez yazımında uygulanmış olan yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Anadolu coğrafyasında bulunan Roma dönemi yapılarını incelemeden önce Roma'ya özgü yapı tipolojisinden ve genel olarak hangi materyallerden haberdar olduklarından, kullandıkları malzemelerin kronolojik olarak bağlantılı oldukları coğrafyalar içindeki yeri ve öneminden de bahsedilerek Roma Mimarlığı ve yapı malzemeleri hakkında bilgi verilmiştir. Roma Devleti içerisinde ortaya çıkmış olan duvar yapım tekniklerinin kronolojisi ve yapım aşaması incelenmiş, İmparatorluk sürecinde ise ne tür değişime uğradıkları hakkında bilgi verilmiştir.Anadolu topraklarında kurulmuş olan Roma Eyaletlerinin kuruluş sürecinde ne gibi bir politika izlendiği, izlenen bu politikanın nasıl bir mimari projeler ortaya çıkardığı, eyaletler içinde bulunan şehirler arasındaki rekabetin mimariye etkisi, Roma Devleti/İmparatorluğu altında çıkmış olan duvar modellerinin hangi yapılarda kullanıldığı kataloglar halinde eyaletler, şehirler ve yapılar olarak ayrılarak anlatılmıştır.Anadolu coğrafyasına yakın olan bölgelerde kurulmuş olan Roma Eyaletlerinin Roma dönemi duvar yapım tekniklerini Anadolu'ya kıyasla yapılarda hangi duvar tipini uyguladıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates Roman masonry techniques in Asia Minor/Anatolia provinces. It focuses on building materials and wall types that Romans developed in begining of the Republic and early Imperial era. These techniques are investigated with respect to their adaptation to buildings of Asia Minor/Anatolia provinces.In the first section, I give the literature review, provide the purpose and scope of the thesis, and introduce the methods of this study. In the second section, I proceed by analyzing the building types, pertinent to Roman architecture, emphasizing their overall significance in the Empire, and presenting building materials in their chronological order. In the third section, I analyze masonry techniques that Romans developed such as opus quadratum, opus africanum, opus siliceum, opus incertum, opus reticulatum, opus vittatum, and opus mixtum in their development process the begining of the Republic and through the Imperial era.The fourth section is focused on Roman masonry and Wall consturction techniques which are employed in Asia Minor/Anatolia. I analyze the building projects that started with the foundation of Asia Minor/Anatolia provinces. I catalogued the distribution of masonry and Wall construction techniques amongst this provinces by analyzing Roman ruins. In the fifth section, I compare the Roman masonry and wall construction techniques in Asia Minor with those which are employed in nearby provinces such as Syria Province that out of bounds modern Turkey and North Africa.