Yapı ürünlerine yönelik çevresel bilgi sistemi önerisi
Environmental information system of building product
  1. Tez No: 645744
  2. Yazar: NURŞAH SERTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE TUNA TAYGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Endüstrileşme ile ortaya çıkmaya başlayan çevre sorunlarının başlıca nedenlerinden biri, yapı sektörünün dolayısıyla yapı ürünlerinin dünyanın sonlu kaynaklarını tüketmesi ve yaşam döngüleri boyunca çevreye etki etmesidir. Yapı ürünü kaynaklı çevre sorunlarının çözümünde, ürün kararı verenlerin, ürünlerin çevresel bilgilerine ulaşarak çevreye en az etkisi olan ürünü seçme sorumluluğunu üstlenmesi ve üreticilerin de ürünlerin çevresel bilgilerini beyan etmesi beklenir. Dolayısıyla doğru ürün kararı için üreticilerin ürün bilgilerini paylaşabildiği karar vericilerin ise ürünlerin çevresel bilgilerine ulaşabileceği bir sisteme gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı; ürünlerin çevresel bilgileri ile birlikte tüm bilgileri hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan, yapı ürünün tüm yaşam döngüsü süreçlerindeki nicel bilgileri içeren, günümüz teknolojilerine ayak uyduran, kolay ulaşılabilir, anlaşılabilir ve karşılaştırılabilir bir bilgi sistemi önerisi oluşturmaktır. Çalışma, çevre dostu ürün kararının desteklenmesi ve çevre dostu yapı ürünlerinin tasarımı üretimi ve gelişimi açısından önemlidir. Çalışmada öncelikle ürün bilgilerini elde etme ve sınıflandırmada kullanılan kaynaklar veri toplama yöntemi; literatür araştırması aracılığı ile incelenmiştir. Ayrıca üretici ve karar vericilere ürün bilgilerini elde etme ve sunma davranışları hakkında anket uygulanmış ve elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak elde edilen tüm bilgilerin günümüz teknolojilerine uygun olarak bir sistemde toplanması için veri tabanı ve bilgi sistemi tasarım yöntemleri hakkında literatür taranmış ve Yapı Ürünlerine Yönelik Çevresel Bilgi Sistemi Önerisi (YUÇBS) tasarlanmıştır. Yazılım geliştirmeleri ve veri girişleri yapılan YUÇBS, https://environmentalinformationsystem.com/ internet adresinde, sistem son kullanıcısı olan ürün kararı verenlerin ve üreticilerin kullanımına açılmıştır. Ürünlerin çevresel bilgileri ile birlikte tüm bilgilerine kolay ulaşılabilir, anlaşılabilir ve karşılaştırılabilir şekilde sağlaması nedeniyle YUÇBS'nin çevre dostu ürün kararı verilmesine yardımcı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main causes of environmental problems that started to occur with industrialization are the building industry and building products which consume the finite resources of the world and affect the environment throughout their life cycles. In the solution of environmental problems originating from building products, product decision makers are expected to reach the environmental information of the products and take the responsibility of choosing the product with the least impact on the environment, and the manufacturers are expected to declare the environmental information of the products. Therefore, for the right product decision, there is a need for a system where the manufacturers can share the product information and the decision makers can access the environmental information of the products. The aim of this study is to create an easily accessible, understandable and comparable information system proposal that provides detailed information about the environmental information of the products as well as all information and includes quantitative information in all life cycle processes of the building product. The study is important in terms of supporting the environment friendly product decision and the design, production and development of environment friendly building products. Firstly, the sources for obtaining and classifying product information were analyzed through literature research by using qualitative data collection method in the study. In addition, a questionnaire about the behavior of obtaining and presenting product information was applied to manufacturers and decision makers and the data obtained were evaluated by statistical analysis methods. In order to gather all the information obtained in a system in accordance with today's technologies, the literature on database and information system design methods has been scanned and“Environmental Information System proposal for Building Products (EISBP)”was designed. The EIBPS, where software developments and data entries are made, is available for the decision-makers and manufacturers at https://environmentalinformationsystem.com/. It is foreseen that EISBP will help to make environment friendly product decision, as it provides all the information including environmental information of the products easily accessible and comparable.