Farklı aşındırma sistemleri ve ortamların bulk-fill kompozitlerin yüzey özelliklerine etkisi
Effect of different polishing systems and acidic media on surface properties of bulk-fill composites
- Tez No: 645757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN KARAARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu projenin amacı, iki farklı polisaj sistemiyle polisajı yapılan dört farklı bulk fill ve bir universal kompozit rezinin iki farklı asitli içecekte ve yapay tükürükte bekletilmesinden sonra renk ve yüzey pürüzlülüğü özelliklerindeki değişimlerin değerlendirilmesidir. Yöntemler: Bu çalışmada beş farklı kompozit [Filtek Z250 (3M/ESPE, ABD), Tetric EvoCeram Bulk Fill (Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenştayn), Filtek One Bulk Fill (3M ESPE, St Paul, MN, ABD), Beautifil Bulk Restorative (Shofu, Kyoto, Japonya), Estelite Bulk Fill Flow (Tokuyama Dental Corporation, Tokyo, Japonya)] 3 farklı polisaj yöntemi [Matris Bandı, Sof-Lex Discs, (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD), Clearfil Twist Dia, (Kuraray Dental, Tokyo, Japonya)] ve 3 farklı solüsyon [yapay tükürük, kola (The Coca-Cola Company, Atlanta, ABD; pH 2.53) ve enerji içeceği (Red Bull GmbH, Am Brunnen, Avusturya; pH 3.54)] grupları için 8 mm çap ve 2 mm kalınlıkta toplam 360 adet disk şeklinde örnek hazırlandı (n=8). Kompozit rezinler metal bir kalıp içerisine yerleştirildi ve polimerize edildi. Örnekler polisaj yöntemine göre alt gruplara ayrıldı ve üretici firmaların önerisi doğrultusunda polisaj yapıldı. Örneklerin renk değeri ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri, farklı solüsyonlarda 7 gün boyunca bekletme öncesinde ve sonrasında yapıldı. Renk değişimi (ΔE) CIELAB renk sisteminde, pürüzlülük değerleri ise ortalama Ra olarak kaydedildi. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizi Üç Yönlü-ANOVA ile yapıldı. Bulgular: Değerlendirilen tüm restoratif materyaller solüsyonlarda bekletme sonrasında değişen oranlarda pürüzlülük ve renk değişimi gösterdi. Restoratif materyal türü, uygulanan polisaj yöntemi ve bekletme solüsyonunun pürüzlülük ve renk değişiminde anlamlı etkisi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to evaluate the changes in color and surface roughness characteristics of four different bulk fill and one universal composite resin, polished with two different polishing systems, after immersion in two drinks and artificial saliva. Methods: In this study, a total of 360 disc-shaped samples of 8 mm diameter and 2 mm thickness were prepared for 3 different polishing methods [Mylar strip, Sof-Lex Discs, (3M ESPE, St. Paul, MN, USA), Clearfil Twist Dia, (Kuraray Dental, Tokyo, Japan)] and 3 different solution [artificial saliva, cola (The Coca-Cola Company, Atlanta, USA; pH 2.53) and energy drink (Red Bull GmbH, Am Brunnen, Austria; pH 3.54)] groups from 5 different composites [Filtek Z250 (3M / ESPE, USA), Tetric EvoCeram Bulk Fill (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), Filtek One Bulk Fill (3M ESPE, St Paul, MN, USA), Beautifil-Bulk Restorative (Shofu, Kyoto, Japan), Estelite Bulk Fill Flow (Tokuyama Dental Corporation, Tokyo, Japan)] (n = 8). The composite resin was placed in a metal mold and polymerized with a standard light source according to the manufacturer's recommendations. The samples were divided into subgroups according to the polishing method and polishing was done in line with the manufacturer's suggestions. The color value and surface roughness measurements of the samples were made before and after holding them in different solutions for 7 days. Color change (ΔE) was recorded in CIELAB color system, roughness values as average Ra. Statistical analysis of the data obtained as a result of the study was performed using the Three-Way-ANOVA test.