Evaluation of microbial growth parameters and environmental impacts of microalgal bio-facade modular systems
Mikroalgal biyo-cephe modüler sistemlerinde mikrobiyal büyüme parametrelerinin ve çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 849293
  2. Yazar: ZEHRANUR TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÜNGÖRMÜŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu yüksek lisans tezi, mikroalgal biyo-cephe modüler sistemlerinin biyomühendislik ve çevresel sürdürülebilirlikteki potansiyelini araştırmaktadır. Çalışma, bina cephelerinde mikroalg yetiştiriciliği için fotobiyoreaktör sistemlerinin optimize edilmesiyle ilgili zorlukların ve fırsatların değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Hızlı büyüme oranları, farklı ortamlara uyum sağlama, yüksek lipit içeriği ve karbondioksit yakalama ve oksijen üretmedeki rolleri de dahil olmak üzere mikroalglerin benzersiz büyüme özellikleri vurgulanmaktadır. Araştırma, mikroalglerin bina cephelerine entegre edilmesinin çevresel ve ekonomik faydalarını değerlendirip, bunların kentsel binaların görsel ve çevresel çekiciliğine katkıda bulunma potansiyellerini açıklamaktadır. Tez ayrıca çevresel etkileri en aza indirirken büyümeyi ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için fotobiyoreaktör sistemleri için tasarım yönergeleri de önermektedir. Genel olarak bu araştırma, Avrupa Yeşil Anlaşması hedefleri kapsamında çevresel sürdürülebilirlik ve karbondan arındırma hedefleriyle uyumlu olarak biyomühendislikte sürdürülebilir ve çevre dostu çözümlerin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This Master's thesis investigates the potential of microalgal bio-facade modular systems in bioengineering and environmental sustainability. The study focuses on evaluating the challenges and opportunities associated with optimizing photobioreactor systems for microalgae cultivation in building facades. It emphasizes the unique growth characteristics of microalgae, including their rapid growth rate, adaptability to diverse environments, high lipid content, and their role in capturing carbon dioxide and producing oxygen. The research assesses the environmental and economic benefits of integrating microalgae into building facades, highlighting their potential to contribute to the visual and environmental appeal of urban buildings. The thesis also proposes design guidelines for photobioreactor systems to maximize growth and productivity while minimizing environmental impacts. Overall, this research aims to contribute to the development of sustainable and environmentally friendly solutions in bioengineering, aligning with the goals of environmental sustainability and decarbonization within the European Green Deal objectives.