Pulpa kapaklama materyallerinin farklı adeziv uygulamaları sonrası kompozit materyallerine makaslama bağlanma dayanımı
Shear bond strength of pulp capping materials to composite materialsafter different adhesive applications
  1. Tez No: 645758
  2. Yazar: GÜLŞAH TONGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı güncel pulpa kapaklama materyallerinin farklı adeziv sistemler kullanılarak nano ve akışkan yapıdaki kompozit materyallerine makaslama bağlanma dayanımının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Örneklerin hazırlanmasında kullanılmak üzere 5 mm çapında ve 2 mm derinlikte boşlukları bulunan 180 adet akrilik blok hazırlandı. Üretici firmaların talimatları doğrultusunda hazırlanan pulpa kapaklama materyalleri (TheraCal, MTA, Biodentin) akrilik bloklardaki boşluklara yerleştirildi ve sertleştirildi. Her bir pulpa kapaklama materyali grubuna total etch sistem (OptiBond Solo Plus), self etch sistem (Clearfil SE Bond) ve üniversal sistem (Bisco All Bond) üreticilerin talimatları doğrultusunda uygulandıktan sonra kompozit materyalleri (Tokuyama Estelite Sigma Quick ve Tokuyama Estelite Universal Flow) yerleştirildi (n=10). Tüm örnekler % 100 nem ve 37 ° C'de 24 saat inkübe edildikten sonra 5±2 °C ve 55±2 °C'de 5.000 kez termal siklus testine tabi tutuldu. Makaslama bağlanma dayanım testi, üniversal test makinesinde 0,5 mm/dk piston başlığı hızı ile kırılma oluşuncaya kadar kuvvet uygulanarak gerçekleştirildi. Bulgular: Tüm gruplar arasında en yüksek makaslama bağlanma dayanım değeri MTA kapaklama materyalinin total etch adeziv sistemle nano kompozit materyaline bağlandığı grupta görüldü. En düşük bağlanma dayanımı değeri ise TheraCal kapaklama materyalinin self etch adeziv sistemle nano kompozit materyaline bağlandığı grupta izlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to evaluate shear bond strength of to composite materials in nano and fluid form using different adhesive applications of pulp capping materials. Materials and Methods: Totally 180 acrylic blocks with a hole measuring 5 mm diameter and 2 mm height were prepared. Pulp capping materials (ProRoot MTA, Biodentine, ThereCal) which prepared according to the instructions of the manufacturer were in the spaces in the acrylic blocks and hardened. Total etch system (OptiBond Solo Plus), self etch system (Clearfil SE Bond) and universal system (Bisco All Bond) were applied to each pulp capping material group, according to the manufacturer's instructions. Then, composite materials (Tokuyama Estelite Sigma Quick and Tokuyama Estelite Universal Flow) were placed to the prepared surfaces (n=10). After all the specimens were incubated at 100% humidity and 37°C for 24 hours, subjected to a thermal cycle test at 5 ± 2 ° C and 55 ± 2 ° C for 5,000 times. After this stage, the shear bond strength test was carried out on the universal test machine. Results: The highest shear bond strength among all groups was seen in the group where the MTA pulp capping material was bonded to the nano composite material using the total etch adhesive system. The lowest bond strength value was obtained in the group where TheraCal pulp capping material was bonded to the nanocomposite material using the self etch adhesive system.