Malatya ili ve çevresinde 0-16 yaş grubunda 8 yılda meydana gelen diş travmalarının retrospektif incelenmesi
8 years of retrospective investigation of dental traumain 0-16 age group in malatya province
  1. Tez No: 645765
  2. Yazar: TAMARA PELİN GÜNDOĞDU ÖZDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM DURUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Diş travmaları, önlenebilen veya doğru ve erken müdahaleyle tedavi edilebilen, halk sağlığını yakından ilgilendiren bir durumdur. Çalışmamızda, diş travmalarının uzun dönem prevalansını ölçmek, nedenlerine inebilmek, toplumun ve sağlık çalışanlarının diş travması hakkındaki bilincini ve travma tipine göre yapılabilecek tedavileri değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 2010- 2018 yılları arasında İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na diş travması şikayetiyle başvuran 0-16 yaş grubu hastaların iletişim bilgileri de kullanılarak travma nedenleri, başvuru öncesi geçen süreç, travma tipleri ve tedavi yöntemleri değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (IBM SPSS for Windows, Ver.22) programından yararlanılarak Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Dental trauma which can be prevented or treated by early and accurate response is a condition concerning public health. The aim of our study is to measure the long-term prevalence of the dental traumas, finding out the reasons, assessing the future treatments according to the trauma type and the awareness of the health personnel and the society on this subject. Material and Method: Reasons of the trauma, pre-admitting period, trauma types and the treatment methods of the patients aged between 0-16 admitted to İnönü University, Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics between the years of 2010-2018 because of dental trauma were evaluated. Chi-square test was used in the statistical analysis of the data by using SPSS (Windows SPSS for Windows, Ver.22) program.