Fırça abrazyonunun direkt ve indirekt olarak hazırlanmış kompozit laminate veneer restorasyonlarının aşınma ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisi
Effect of brush abrasion on wear and surface roughness of direct and indirect composite laminate veneer restorations
  1. Tez No: 645766
  2. Yazar: MEDİHA BÜYÜKGÖZE DİNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM TEKBAŞ ATAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada; indirekt ve direkt olmak üzere, iki farklı yöntem ile yapılan kompozit laminate veneer restorasyonların fırçalama simülasyonuna in vitro olarak tabii tutulduktan sonra yüzey pürüzlülüklerinde meydana gelen değişiklikler ve aşınma miktarının incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla; çekim endikasyonu konulmuş 96 adet çekilmiş insan üst çene kesici ve kanin dişleri çekimi takiben 2 gruba ayrıldı (n:48). İlk gruba Componeer prefabrik kompozit veneerler, ikinci gruba ise Uveneer şablonuyla aynı materyalden direkt kompozit veneer restorasyonlar yapıldı. Diş fırçası abrazyon test cihazına bağlanmadan önce profilometre ile restorasyonların başlangıç yüzey pürüzlülüğü ölçüldü. Daha sonra bir hassas terazi yardımı ile örneklerin ağırlık ölçümü yapıldı. Fırça abrazyonu testine tabi tutulmadan önce örnekler 3D optik tarayıcı ile tarandı. Örnekler rotasyonel fırçalama hareketi yapabilen diş fırçası abrazyon cihazına yerleştirildi ve 1 yıllık diş fırçalamaya eşdeğer olan 10.000 döngü, 2,5 N kuvvetle örneklere uygulandı. Fırçalama sonrasında aynı ölçümler tekrar alındı ve istatistiksel değerlendirme yapıldı. Polisaj öncesi yüzey pürüzlülükleri ölçülerek değerlendirildiğinde sadece lateral ve kanin dişlerde Uveneer ve Componeer ile uygulanan kompozit laminate veneerler arasında anlamlı fark bulundu (sırasıyla p=0,000, p= 0,048). Polisaj sonrası yapılan yüzey pürüzlülük ölçümleri ile öncesinde yapılan ölçümler karşılaştırıldığında hem lateral hem de kanin dişlerde Componeer ve Uveneer gruplarında anlamlı farklar gözlendi (sırasıyla p=0,000, p=0,001). Diş fırçalama simülasyonu sonrasında yapılan ölçümler göz önüne alındığında santral ve lateral dişlerde iki yöntem arasında anlamlı artışlar gözlendi. 3D taramalar arası farklara bakıldığında; lateral kesici diş ve kanin dişlerdeki yüzey aşınma miktarları her iki yöntemde de oldukça benzerken, santral kesici dişlerde Uveneer şablonları kullanılarak yapılan kompozit laminate veneerlerde aşınma miktarı daha fazlaydı (p=0,013).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the changes in surface roughness and the wear of composite laminate veneer restorations made by two different methods after in vitro brushing simulation. 96 ekstracted human upper insicor and canine teeth were classified into two groups. Componeer prefabricated composite veneers were applied to the first group, and direct composite veneers were made from the same material with Uveneer template. The initial surface roughness of the restorations was measured with the profilometer and then with a precision scale of 0.0001, weight was measured. Before testing, samples were screened with a 3D optical scanner. The samples were then placed in the toothbrush abrasion tester which could perform rotational brushing movement and applied to the tooth 10,000 cycles which equivalent to 1 year tooth brushing with 2.5 N force. The same measurements were taken again and statistical evaluation was performed. When the surface roughness was measured before the polishing, significant difference was found between the Uveneer and Componeer groups in only lateral incisors and canines (p=0.000, p=0.048). When the surface roughness measurements after polishing were compared, the differences in Componeer and Uveneer groups were observed in both lateral incisors and canines(p=0.000, p=0.001). Considering the measurements performed after toothbrushing simulation, significant increases were observed in central and lateral incisors with two methods. Considering the differences between 3D scans; the amount of wear in the lateral incisors and canines was quite similar in both, but wear rate of central incisors in Uveneer group was quite high (p=0,013).