İnme hastalarında ambulasyon düzeyi ile motor bozukluk, duyusal bozukluk, ağrı, yorgunluk ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişki
The relationship between ambulation level and motor disorder, sensory disorder, cognitive state, pain, fatigue, daily life activities in stroke patients
  1. Tez No: 645775
  2. Yazar: SERAP ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: İnme beyine giden kan akımının azalması veya durması, daha az sıklıkta beyin damarlarından birinin yırtılıp kanın beyin dokusu veya beyin zarları içine dağılması ile oluşan majör bir hastalıktır. İnme sonrası her hastada farklı düzeylerde olmak üzere; spastisite, kas güçsüzlüğü, anormal kas motor aktivitesi, anormal kas sinerjileri, eklem kontraktürleri, propriosepsiyon kaybı ve sonuç olarak mobilite ve yürüyüş bozuklukları görülmektedir. İnme hastalarında gözlenen immobilite durumunun olumsuz birçok etkisi mevcuttur. Bu çalışmada da yürüme ile ilişkili tüm bu olumsuz etkilerin anlaşılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya son beş yılda inme öyküsü olan 60 hasta dahil edildi ve hastalardan ambulasyon düzeylerine göre eşit örneklemi olan iki grup oluşturuldu. Fonksiyonel Ambulasyon Skalası'na göre evre 0-2 düzeyi Grup 1, evre 3-5 düzeyi Grup 2 olacak şekilde; her iki grupta hastaların ambulasyon düzeyi Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflaması, motor bozukluk düzeyi Rivermead Motor Değerlendirme Ölçeği, Brunnstrom Hemipleji İyileşme Evrelemesi ve Modifiye Ashworth Skalası, duyu muayenesi yüzeyel, derin ve kortikal duyu muayenesi, kognitif durum Mini Mental Durum Testi, ağrı skoru VAS, yorgunluk ölçümü Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve günlük yaşam aktivite ölçümü Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ile değerlendirildi. Bulgular: Elde edilen veriler sonucunda Grup 1'de Grup 2'ye oranla motor, duyusal, kognitif bozukluk ile ağrı, yorgunluk komplikasyonlarında artış ve günlük yaşam aktivitelerinde gerileme tespit edildi. Sonuç: İnme sonrası hastalarda ambulasyonun motor, duyu, kognitif bozuluk, ağrı, yorgunluk ve günlük yaşam aktivitleri ile olan ilişkisi daha net anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Stroke is a major disease that occurs when the blood flow to the brain is reduced or stopped, less commonly formed by the rupture of one of the brain vessels and the distribution of blood into brain tissue or membranes. At different levels after each stroke; spasticity, muscle weakness, abnormal muscle motor activity, abnormal muscle synergies, joint contractures, loss of proprioception and as a result, mobility and gait disorders are seen. Immobility in stroke patients has many negative effects. In this study, it was aimed to understand all these negative effects associated with walking. Materials and Methods: Sixty patients with a history of stroke in the last five years were included in this study, and two groups of patients with equal sampling according to ambulation levels were formed. According to Functional Ambulation Scale, stage 0-2 level was in Group 1 and stage 3-5 level was in Group 2 and level of ambulation with Functional Ambulation Classification, level of motor impairment with Rivermead Motor Assessment Scale, Brunnstrom Hemiplegia Recovery Staging and Modified Ashworth Scale, superficial, deep and cortical sensory examination, cognitive status with Mini Mental State Test, pain score with VAS, fatigue measurement with Fatigue Severity Scale and daily life activity measurement was evaluated in both groups with Functional Independence Scale. Results: As a result of the data obtained, increase in motor, sensory, cognitive impairment and pain, fatigue complications and decrease in daily living activities were detected in Group 1 compared to Group 2. Conclusion: The relationship between ambulation and motor, sensory, cognitive impairment, pain, fatigue and daily living activities in post- stroke patients was clearly understood.