The relationship between nutrition literacy and diet self-efficacy in individuals with cardiovascular disease or cardiovascular risk factors receiving dietary therapy
Diyet tedavisi alan kardiyovasküler hastalık veya kardiyovasküler risk faktörlerine sahip bireylerde beslenme okuryazarlığı ve diyet-öz yeterliliği arasındaki ilişki
  1. Tez No: 645774
  2. Yazar: KÜBRA KAZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma kardiyovasküler bir hastalığa veya risk faktörlerine sahip olup diyet tedavisi alan bireylerin beslenme okuryazarlığı düzeyi ile diyet öz-yeterlilik düzeylerini belirlemeyi ve beslenme okuryazarlığı düzeylerinin diyet öz-yeterlilik düzeylerine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya Kasım 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında 150 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, yaşadıkları yer, eğitim düzeyi, mevcut kardiyovasküler hastalık ve risk faktörleri, geçirmiş oldukları kardiyovasküler operasyonlar, eşlik eden diğer kronik hastalıklarının varlığı ve daha önce diyet tedavisi alma durumları sorgulanmış, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve bel çevreleri ölçülmüştür. Beslenme okuryazarlık düzeylerini saptamak için“Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı”, diyet öz-yeterlilik düzeylerini saptamak için ise“Kalp Hastalarında Beslenme Alışkanlıklarının Düzenlenmesinde Öz-yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the nutritional literacy and diet self-efficacy levels of individuals who have a cardiovascular disease or risk factors and receive dietary therapy, and to determine the effect of nutritional literacy on diet self-efficacy. The study included 150 participants between November 2019 and February 2020. Participants' age, gender, place of residence, education level, current cardiovascular disease and risk factors, cardiovascular operations, other accompanying chronic diseases and previous dietary treatment were questioned; height, body weight and waist circumference were measured.“Nutrition Literacy Assessment Tool in Adults”to determine nutritional literacy levels; in order to determine dietary self-efficacy levels,“Self-Efficacy Scale in Regulate Nutritional Habits in Heart Patients”were used.