Zekâ düzeyi normal ve normalüstü olan 10-12 yaş çocukların kaygı düzeyi ve ebeveyn tutumlarına göre karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of 10 - 12 years old children with normal and above-normal intelligence level by anxiety level and parental attitudes
- Tez No: 645787
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ESİN CANTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, zekâ düzeyi normal ve normal üstü kabul edilen çocukların kaygı düzeyi ve ebeveyn tutumlarına göre karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Çalışma örneklemini İstanbul ili Beşiktaş ilçesinde bulunan çeşitli özel okullardan katılım sağlamış 10 – 12 yaş aralığında 64 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada öz bildirim anketleri aracılığı ile veriler toplanmıştır. R. B. Cattell 2A Zeka Testi, Spence Çocuklar için Kaygı Ölçeği ve Anne – Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Pandemi koşullarından dolayı hedeflenen örneklem sayısına ulaşılmadığı için bu araştırma bir ön çalışma olarak kabul edilmiştir. Araştırma Sonuçları; Anne baba tutum ölçeği ve Spence Çocuklar için Kaygı Ölçeği için yapılan doğrulayıcı faktör analizi bu örneklem için yeterli olmamıştır. Örneklem sayısı ne kadar artarsa aynı oranda model uyum iyiliği de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artacağı KMO, RMSEA, SRMR, CFI, NNFI ve GFI indeks değerlerine göre öngörülmektedir. Normal üstü zekâya sahip olan çocukların kaygı seviyeleri ile normal zekâ düzeyine sahip çocukların kaygı seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ebeveyn tutumu ile çocuğun kaygı seviyesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak, bu araştırma bir ön çalışma niteliği taşıdığından pandemi koşulları dışında normal şartlar altında yapılacak testlerin sonuçları etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparative analysis was made according to anxiety level and parental attitudes of children whose intelligence level was considered normal and above normal. The sample of study consists of 64 students between ages of 10 and 12 who participated from various private schools in Beşiktaş district of Istanbul province. Data were collected through self-report questionnaires in the study. R. B. Cattell 2A Intelligence Test, Spence Anxiety Scale for Children and Parent Attitude Scale were used. This study was accepted as a preliminary study, as the target sample number was not reached due to pandemic conditions. Research Results; Confirmatory factor analysis for Parental Attitude Scale and Spence Children's Anxiety Scale was not sufficient for this sample. According to KMO, RMSEA, SRMR, CFI, NNFI and GFI index values, it is predicted that the higher sample size, the better model fit will increase statistically significantly. There was no statistically significant difference was found between anxiety levels of children with above normal intelligence and anxiety levels of children with normal intelligence. There was no statistically significant relationship between parental attitude and the child's anxiety level. In conclusion, since this research is a preliminary study, it is thought that tests to be performed under normal conditions except for pandemic conditions will affect results.