Enteritli buzağılarda gastrointestinal motilite belirteçlerinin araştırılması
Investigation of gastrointestinal motility markers in calves with enteritis
- Tez No: 645838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada; enteritli buzağılarda ghrelin ve motilin düzeylerinin ortaya konması ve klinik skor parametreleri, enfeksiyöz etkenler, asideminin şiddeti, laktat ve elektrolit düzeyleriyle ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Sığır yetiştiriciliği için neonatal hastalıklar ciddi bir problem teşkil etmekte bu hastalıkların başında da buzağı ishalleri gelmektedir. Sığırlarda gastrointestinal sistem motilitesinin düzenlenmesi henüz tam olarak açıklanamamış ancak, kimyasal kontrolde ghrelin ve motilin gibi bazı hormonların rol oynadığı bildirilmiştir. Buzağı ishallerinde ise gastrointestinal motilitede görevli hormonların değişimleri ve bunların diğer patolojik değişiklikler ile ilişkisi hakkında çalışmalara rastlanılmamıştır. Bu nedenle, enteritli buzağılarda ghrelin ve motilin hormonlarının değişimlerini inceleyen bu çalışma tasarlandı. Bu araştırmanın materyalini, 1-20 gün yaş aralığında 50 enteritli (ishal skor tablosuna uyan ve hızlı fekal immunokromatografik test uygulanan), 20 sağlıklı olmak üzere toplam 70 buzağı (31 simental, 39 holstein) oluşturdu. Buzağıların klinik muayene ve skorlamaları yapılarak asidemi düzeylerine göre gruplandırıldı. Kan örnekleri, son beslenmesinden 2 saat süre geçen hayvanların tedavisi yapılmadan önce juguler venden alındı. Toplanan kan örneklerine, hemogram, kan gazı ve serum biyokimya ölçümleri ayrıca, bovine spesifik ticari ELİSA kitleri kullanılarak ghrelin ve motilin hormon analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the levels of ghrelin and motilin in calves with enteritis and the relationship with clinical score parameters, infectious agents, severity of acidemia, lactate and electrolyte levels. Diarrhea of calves which is the most serious problem of neonatal diseases poses a serious problem for cattle breeding. The regulation of gastrointestinal motility in cattle has not been fully explained yet, but some hormones such as ghrelin and motilin have been reported to play a role in chemical control of the motility. In calf diarrhea, there are no studies about the changes of hormones involved in gastrointestinal motility and their relationship with other pathological changes. Therefore, this study investigating the changes of ghrelin and motilin hormones in calves with enteritis was designed. The material of this study consisted of 70 calves (31 simental, 39 holsteins), 20 healthy, 50 with enteritis (conforming to the diarrhea score table and applying rapid fecal immunochromatographic test) between the ages of 1-20 days. Calves were grouped according to their acidemia levels by clinical examination and scoring. Blood samples were taken from the jugular vein before the treatment of the animals 2 hours after the last feeding. Blood samples were used to establish hemogram, blood gas, biochemistry parameters and ghrelin and motilin levels, using bovine specific ELISA.