Anadili Türkçe olan afazili vakalarla, Türkiye ve yurt dışında yapılan çalışmaların derlemesi
The review of the researches conducted with aphasic native turkish speakers in Turkey and abroad
- Tez No: 645837
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Afazi, alıcı dili, ifade edici dili veya her ikisini birden etkileyen edinilmiş bir nörolojik bozukluktur. Afazi, teşhis, tedavi, terapi ve müdahale için farklı sağlık meslek uzmanlarını gerektiren, karmaşık bir bozukluktur. Dil ve konuşma terapistleri, afazi takımında önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu tez, anadili Türkçe olan bireylerle yapılan çalışmalarla ilgili, bilgi sunmayı amaçlamaktadır. Bu tezde Türkçe ve İngilizce olmak üzere, iki dilde veri toplamak hedeflenmiştir. Literatür taraması, anahtar kelimeler ve dahil etme kriterleri kullanılarak, çoklu veri tabanları ve internet portalları ile yapılmıştır. Bu derleme çalışması, 1980' den 2020 yılına kadar, farklı üniversite ve kurumlarda yapılmış, 57 tez ve 139 makale çalışmasını kapsamaktadır. Araştırmadan, tez ve makale çalışmalarının sayısının, bu zaman aralığında değiştiği anlaşılabilir. Bununla beraber, son yıllarda çalışma sayılarında artış olmuştur. Nörologlar, diğer doktorlardan daha fazla tez hazırlamışlardır, ayrıca dil ve konuşma terapistleri de diğer sağlık uzmanlarından daha fazla tez hazırlamışlardır. Bu bulgulardan yola çıkarak, iki dilli afazili bireyler, çok uluslu afazi araştırmaları, afazi değerlendirme araçları veya afazi terapi yöntemleri gibi afazi konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Aphasia is an acquired neurological disorder which affects expressive language, receptive language or both. Aphasia is a complicated disorder that requires varying healtcare professionals for diagnosis, intervention, and treatment. Speech and language therapists play a crucial role in aphasia team. This thesis aims to provide information about aphasia research studies which cites native-Turkish speakers. This thesis aims at collecting data in two languages, namely Turkish and English. A literature search of multiple databases and web portals was conducted using key words and study inclusion criteria. This review research covers 57 thesis and 139 academic articles from different universities and intitutions from 1980 to 2020. It can be defined from research, thesis and article numbers fluctuate in this period of time. However, the research numbers increase in recent years. Neurologists conducted more thesis than other doctors, and also speech and language therapsits prepared more thesis than other healthcare professionals. From these findings, it can be concluded that there is a need for additional research on aphasia, such as bilingual aphasic people, multinational aphasia researches, aphasia assessment tools or aphasia therapy methods.