İş sağlığı ve güvenliği üzerine hidroelektrik santrallerde eğitim parkuru uygulaması
Applied training on hydroelectric power plants on occupational health and safety
  1. Tez No: 645839
  2. Yazar: MÜSLİMHAN GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışma yaşamının devam etmesi ve olası iş kazalarının ve meslek hastalıklarının meydana gelmesinde insan faktörü oldukça etkilidir. Çalışanların yaptıkları işin niteliğine göre bilgi ve tutumları önem arz etmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) eğitimleri bu bilgi ve tutumların sağlanmasını ve devam ettirilmesini önemli oranda üstlenmektedir. Araştırmada, aynı çay üzerinde bulunan ve aynı ortak sağlık güvenlik birimi (OSGB) tarafından hizmet alan 4 hidroelektrik santralinde (HES) görev alan çalışanlara ön test uygulanarak çalışanların bilgi düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Devamında çalışanların tamamına teorik eğitim verilmiştir. Sonrasında çalışanlar bulundukları iş yerlerine ve yaptıkları işe göre eşit iki gruba ayrılarak gruplardan biri teorik eğitimden sonra son teste tabi tutulmuştur. Diğer grup hazırlanan parkur eğitimini alarak sonrasında son teste tabii tutulmuştur. Her iki eğitimin ardından 15 gün süren aralıklarla çalışanlara izleme testleri yapılarak eğitimlerin kalıcı etkisi üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmada çalışanların ön test ve eğitim sonrası son testlerde benzer seviyelerde olduğu görülürken, izleme testlerinde parkur eğitimi alan çalışanların bu bilgilerini parkur eğitimi almayan gruba göre daha iyi koruduğu ve bilgilerin kalıcılığı bakımından parkur eğitiminin daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda çalışma kapsamında iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin ve Türkiye ve Dünya'daki uygulamaların kavramsal çerçevesi üzerine araştırmaları kapsayan literatür taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The human factor is very effective in the continuation of working life and the occurrence of possible work accidents and occupational diseases. The knowledge and attitudes of the employees are important according to the nature of their work. Occupational Health and Safety (OHS) trainings significantly undertake to provide and maintain these knowledge and attitudes. In the study, it was tried to determine the knowledge levels of the employees by applying a pre-test to the employees working in 4 hydroelectric power plants (HEPPs) that are on the same stream and are served by the same common health and safety unit (CHSU). After that, theoretical training was provided to all employees. Afterwards, employees were divided into two equal groups according to their workplace and their work, and one of the groups was subjected to the final test after the theoretical training. The other group took the track training prepared and then subjected to the final test. After both trainings, a study was conducted on the permanent effect of the trainings by performing follow-up tests on the employees at intervals of 15 days. In the research, it was observed that while the employees were at similar levels in the pre-test and post-tests after the training, in follow up tests, the employees who received track training preserved this knowledge better than the group who did not receive track training, and also observed that track training was more effective in terms of the permanence of knowledge. In this context, researches of the literature was conducted on occupational health and safety training and the conceptual framework of applications in Turkey and the World in the scope of this study.