Lung cancer classification and detection using convolutional neural networks
Konvolüsyonel sinir ağları kullanılarak akciğer kanseri sınıflaması ve tespiti
  1. Tez No: 645856
  2. Yazar: DENIZ NISHAM ANWER SAFAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tez özet Türkçe ve İnglizce Teknolojinin muazzam büyümesi, tıp bilimi araştırma alanında hızlı bir gelişmeye yol açtı. Araştırmacıların ana odak noktalarından biri, beyin, meme, akciğer vb. gibi farklı organlarda kanser tespitidir. Akciğer kanseri, tüm dünyada diğer kanser türleri arasında daha yüksek bir ölüm nedenine sahiptir. Kuşkusuz akciğer kanserinde en kritik nokta, birçok hastanın hastalığa karşı hayatta kalmasını sağlayabileceği erken teşhisdir. Bu nedenle akciğer kanseriyle mücadelede en önemli kısımlardan biri daha erken aşamalarda tespitedilmesidir ve bu nedenle bu amaca ulaşmak için teknolojik gelişmelerle birlikte bir çok sistem geliştirilmektedir. Bu çalışmada, küçük hücreli akciğer kanseri, adenokarsinom, skuamöz hücreli kanser, büyük hücreli karsinom, farklılaşmamış küçük hücreli olmayan akciğer kanseri dahil olmak üzere bazı akciğer kanseri türlerinin tanımlanması ve ayrıca normal akciğerin tanımlanması için bir tanıma sistemi önerilmektedir. Önerilen algoritma, derin öğrenmeye ve evrişimli sinir ağına dayanmaktadır. Sistem, Matlab GUI'nin transfer öğrenmesi ile uygulanmakta ve Irak'ın Kerkük şehrinde bulunan K1 hastanesinde toplanan veriler ile eğitilmekte ve test edilmektedir. Sistemin evrişimli sinir ağı mimarisi, derin öğrenme ağında geliştirilmiştir ve yedi katmanlı olarak tasarlanmıştır ve her akciğer kanseri türü için yaklaşık 100 örnek ve normal akciğer için 50 örnekle transfer öğrenmede eğitilmiştir. Önerilen sistemin tanımlan anamaçlar için başarıyla çalıştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The immense growth of technology has led to a booming development in the medical science research field. One of the major focuses of researchers is cancer detection in different organs like brain, breast, lung, etc. Lung cancer has a higher cause of death amongst the other cancer types all over the world. Undoubtedly, the most critical point in lung cancer is its early detection where it can lead many patients to survive against the illness. Therefore, one of the most important parts in fighting against lung cancer is detecting it in earlier stages and that's why many systems are being developed with the technology development for achieving this goal. In this work, a recognition system for identifying some lung cancer types including small cell lung cancer, adenocarcinoma, squamous cell cancer, large cell carcinoma, undifferentiated non- small cell lung cancer and also for identifying normal lung is proposed. The proposed algorithm is based on deep learning and convolutional neural network. The system is implemented by transfer learning of MATLAB GUI and it is trained and tested by the data which is collected in K1 hospital located in Kirkuk city, Iraq. The system's convolutional neural network architecture has been developed in deep learning network and it is designed with seven layers and trained in transfer learning with almost 100 samples for each lung cancer type and 50 samples for normal lung. It is found that the proposed system has been successfully worked for the defined purposes.