Erişkinlerde vücut farkındalığı ile üst ekstremite becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between body awareness and upper extremity dexterity in adults
- Tez No: 645857
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma erişkinlerde vücut farkındalığı ile üst ekstremite becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde yaşayan 100 sağlıklı birey oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formundan elde edildi. Vücut farkındalığını değerlendirmek için Vücut Farkındalık Anketi (VFA), üst ekstemite becerisini değerlendirmek için O'Connor Parmak Beceri testi ve Kutu Blok Testi (KBT) kullanıldı. Testler dominant ve dominant olmayan tarafa yapıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro-Wilk Testi ile test edildi. Sayısal değişkenlerin 2 grupta karşılaştırılmasında Student t (normal dağılan değişkenler için) ve Mann Whitney U (normal dağılmayan değişkenler için) testleri kullanıldı. Sayısal değişkenlerin 2 den fazla grupta karşılaştırılmasında Tek yönlü Anova (normal dağılan değişkenler için) ve Kruskal Wallis-Dunn çoklu karşılaştırma normal dağılmayan değişkenler için) testleri kullanıldı. İstatistiksel analizlerde SPSS for windows version 24 programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda VFA toplam puanı ile O'Connor parmak beceri testi ve KBT'nin dominant ve dominant olmayan ölçümleri arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). O'Connor parmak beceri testinin dominant ve dominant olmayan ölçümleri arasında anlamlı bir fark saptandı (p0,05). Sonuç olarak; çalışmamızda vücut farkındalığı ile üst ekstremite becerisi arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Bu konunun daha farklı parametrelerle araştırılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to examine the relationship between body awareness and upper extremity dexterity in adults. The sample of the research consisted of 100 healthy individuals living in the Birecik district of Şanlıurfa. The data are obtained from the sociodemographic information form prepared by the researcher. Body Awareness Questionnaire (BAQ) is used to evaluate body awareness, O'Connor Finger Dexterity test and Box Block Test (BBT) are used to evaluate upper extremity dexterity. The conformity of the data to the normal distribution is tested with the Shaphiro-Wilk Test. Student t (for normally distributed variables) and Mann Whitney U (for non-normally distributed variables) tests were used to compare numerical variables in 2 groups. One-way Anova (for normally distributed variables) and Kruskal Wallis-Dunn multiple comparison (for non-normally distributed variables) tests were used to compare numerical variables in more than 2 groups. SPSS for windows version 24 program is used for statistical analysis. As a result of the analysis, no significant difference is found between the BAQ total score and the dominant and non-dominant measurements of the O'Connor finger dexterity test (p>0.05). No significant difference is found between the BAQ total score and the dominant and non-dominant measures of BBT (p>0.05). A significant difference is found between the dominant and non-dominant measures of the O'Connor finger dexterity test (p0.05). As a result; No significant difference is found between body awareness and upper extremity dexterity. This study shows that different parameters should be included in the study when investigating the body awareness and upper extremity dexteritys.