Plantar deri rezistansının futbolcularda dayanıklılık üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of plantar leather resistanceon endurance of football players
  1. Tez No: 645860
  2. Yazar: NUR GÜLER YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma futbolcularda plantar deri rezistansının dayanıklılık üzerine etkisini araştırılması amacı ile planlandı. Çalışmaya 18-30 yaş arasındaki 25 profesyonel futbolcu katıldı. Dominant ve dominant olmayan ayakta plantar deri rezistansı dijital multimetre (Marxlow markasının DT-830D modeli, Üretim Yeri: Çin Halk Cumhuriyeti) cihazı ile kişilerin plantar deri rezistansları ölçüldü. Yo-Yo Testi futbolcuların dayanıklılığını değerlendirmek için kullanıldı. Verilerin istatiksel analizi IBM SPSS Statistics 25 paket programı ile yapıldı. Futbolcuların dominant taraf plantar deri rezistans değeri ile dominant olmayan taraftan anlamlı düzeyde daha düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of plantar skin resistance on endurance in soccer players. 25 professional football players between the ages of 18-30 years were participated to the study. Plantar skin resistance in the dominant and non-dominant foot was measured by a multimeter device. The Yo-Yo Test was used to evaluate the endurance of football players. Statistical analysis of the data was done with IBM SPSS Statistics 25 package program. The players dominant side plantar skin resistance value was significantly lower than the non-dominant side (p 0.05).