Krom katkısının bakır oksit ince filmlerin terleme düzeyini algılama özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of chromium dopping on sweat concentration sensing properties of copper oxide thin films
  1. Tez No: 645878
  2. Yazar: SERDAR DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, cam altlıklar üzerine SILAR yöntemi aracılığıyla büyütülen katkısız ve Cr katkılı CuO ince filmlerinin başlıca fiziksel özellikleri ve terleme düzeyi algılama yetenekleri araştırılmıştır. CrxCu1-xO (x=0.01 ve 0.02) filmlerinin yapısal özellikleri X-ışını kırınımıyla (XRD), morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobuyla (SEM), bant aralığı ve geçirgenlik değerleri UV-vis aracılığıyla ve terleme düzeyi algılama özellikleri de akım-gerilim (I-V) değişimi (amperometrik yöntem) aracılığıyla incelenmiştir. CuO filmlerinin yapısal ve morfolojik analizleri gerek parçacık boyutunun ve gerekse yüzey morfolojisinin Cr katkısına bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Filmlerin optiksel bant aralığı (Eg) büyütme çözeltisi içerisinde artan Cr oranıyla ters orantılı olarak azalmıştır. Öte yandan artan Cr oranıyla CuO filmlerinin direnç değerlerinin arttığı tespit edilmiştir. Katkısız CuO filmin terleme düzeyini algılama yeteneği Cr katkısıyla kayda değer bir şekilde (%2 Cr katkısıyla 0.45'ten 8.50'ye) artmıştır. Ter örneği damlatıldıktan sonra numunenin gösterdiği tepki süresinin 60 saniyeden daha kısa olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, we have researched the influence of chromium (Cr) doping of CuO thin film on the main physical properties and hydration level monitoring ingenuity of un-doped and doped samples grown by SILAR technique on soda-lime glass substrates. The structural, morphological, optical and hydration level monitoring ability of the produced CrxCu1-xO (x= 0.01 and 0.02) films were characterized via X-Ray diffraction (XRD) analyses, Scanning Electron Microscopy (SEM), UV-Vis, optical absorption spectra and current–voltage (I–V) measurements. The structural and morphological analysis exhibited that the particle size and surface morphology of the CuO films are affected by the content of Cr in the growth solution. Optical energy band gap values (Eg) of the CuO samples decreased with increasing Cr content in the growth solution.It was verified that the resistivity values of the CuO increase with Cr-doping content. Sweat rate sensing ability of the un-doped CuO films enhanced considerably with Cr doping (sensing response increased from 0.45 to 8.50 for 2% Cr-doping). The comprehensive analysis of the sweat response also presented that response time is less than 60 seconds.