Organik ve konvansiyonel olarak yetiştirilen Dwarf Cavendish ve Grand Nain muz çeşitlerinin bitkisel, meyve verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of plant, fruit yield and quality characteristics of organically and conventionally grown Dwarf Cavendish and Grande Naine banana cultivars
  1. Tez No: 645880
  2. Yazar: EMRE BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilen Dwarf Cavendish ve Grande Naine muz çeşitlerinin organik ve konvansiyonel yetiştiricilikteki bitkisel, meyve verim ve kalite özelliklerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bitkisel özelliklerden gövde çapı ve yüksekliği (cm), bitki boyu (cm), aktif yaprak sayısı (adet), hevenk sapının çapı (cm), hevenk oluşumundan derime kadar geçen süre (gün) ve hasat tarihi; verim özelliklerinden tarak sayısı (adet), tarak ağırlığı (g), taraktaki ve hevenkteki parmak sayısı (adet), hevenk ağırlığı (kg), gövde kesit alanına düşen verim (g/cm2) ve dekara verim (ton/da) ile meyve kalite özelliklerinden parmak ağırlığı (g), parmak çapı ve uzunluğu (cm), meyve kabuk kalınlığı (mm), meyve kabuk ağırlığı (g), meyve eti oranı (%), suda çözünebilir kuru madde (SÇKM), pH, asit miktarı, meyve kabuk ve et rengi ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca, organik ve konvansiyonel yetiştirilen çeşitlerde duyusal analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, gövde yüksekliği, bitki boyu, aktif yaprak sayısı yanında hevenk ağırlığı ve dekara verim bakımından organik ve konvansiyonel yetiştiricilik arasında bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Ancak, organik yetiştirilen Dwarf Cavendish ve Grande Naine çeşitlerinin meyve ağırlığı (sırasıyla, 162.35 g ve 190.81 g) ve uzunluğu (sırasıyla, 22.18 cm ve 23.46 cm) değerlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yapılan duyusal testlerde organik yetiştirilen muzların meyve tadının ön plana çıktığı görülmüştür. Sonuç olarak, Dwarf Cavendish ve Grande Naine çeşitlerinin organik yetiştiricilik için oldukça ümitvar oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Dwarf Cavendish and Grande Naine banana cultivars which are widely grown in Turkey of organic and conventional agriculture in plant, fruit yield and quality characteristics were compared. The study, plant characteristics such as the pseudo-stem diameter and height (cm), plant height (cm), number of active leaves (pieces), the diameter of the peduncle (cm), the time from the formation of the bunch to the harvest (days) and the harvest date; yield parameters such as the number of hands, hand weight (g), number of fingers in hand and bunch, bunch weight (kg), yield per cross-section area (g/cm2) and yield per decare (ton/da); and fruit quality characteristics such as finger weight (g), finger diameter and length (cm), fruit skin thickness (mm), fruit skin weight (g), fruit ratio (%), total soluble solids (TSS), pH, acidity, fruit skin and flesh color measurements were made. In addition, sensory analyzes performed on fruits of organic and conventionally grown cultivars. As a result of the study, there was no effect of the organic and conventional production system in terms of plant height, number of active leaves as well as bunch weight and yield per decare. However, organically grown Dwarf Cavendish and Grande Naine cultivars had a higher fruit weight (162.35 g and 190.81 g respectively) and length (22.18 cm and 23.46 cm, respectively). Sensory tests showed that the fruit taste of organically grown bananas has a better fruit flavor. As a result, we can say that Dwarf Cavendish and Grande Naine cultivars were hopeful for organic cultivation.