Organik ve konvansiyonel olarak yetiştirilen kayısı çeşitlerinin kurutma randımanları ve depolama sürelerinin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Research on determination of drying efficiencies and storage durations of organic and conventi̇onally grown apricot varieties
  1. Tez No: 456465
  2. Yazar: DİDEM BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Doğanşehir İlçesinde bulunan organik ve konvansiyonel yetiştiricilik yapılan farklı iki parselde bulunan Kabaaşı, Hacıhaliloğlu ve Çataloğlu çeşitleri üzerine kurulmuştur. 2013 yılında ilk veriler alınmış ve 2014 yılında ilkbahar geç donlarından deneme parsellerinin hasar görmesi nedeniyle ürün alınamadığından deneme 2015 yılında tekrarlanmıştır. İki farklı yetiştiriciliğin çeşitlerin fenolojik ve pomolojik özelliklerine etkisinin yanı sıra kurutma randımanları, farklı depo koşullarında muhafazası süresince nem ve ağırlık kayıpları, toplam antioksidan, toplam fenolik ve toplam Karotenoid madde miktarları üzerine etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Fenolojik gözlemlerde toplam çiçeklenme süresinin 2013 ve 2015 yıllarında 11 ile 19 gün arasında olduğu, meyve gelişim sürecinin ise 95 ile 120 gün arasında sürdüğü ve ilk hasadın organik Hacıhaliloğlu çeşidinde gerçekleştiği belirlenmiştir. En yüksek verim 2013 ve 2015 yıllarında sırasıyla 240,2 - 260,3 kg/ağaç ile organik Kabaaşı çeşidinde saptanmıştır. Pomolojik analizler neticesinde meyve ağırlığı en yüksek organik Kabaaşı çeşidinde saptanmıştır. Kurutma işlemi kerevetler üzerinde iklim şartlarına bağlı olarak 10 ile 17 günde gerçekleştirilmiş ve organik ürünlerin kuruma randımanlarının daha yüksek olduğu, soğuk hava deposunda muhafaza edilen örneklerinde nem ve ağırlık kayıplarının daha az olduğu saptanmıştır. 2013 yılında 1151,1-2961,1 mg/kg arasında 2015 yılında ise 966,8-2423,5 mg/kg arasında TEAC madde, 2013 yılında 2136,5-5304,7 mg/kg arasında, 2015 yılında ise 1495,6-2791,8 mg/kg GAE toplam fenolik madde, β-karotene eş değer toplam karotenoid miktarı ise 2013 yılında 14,4-37,4 mg/100g arasında, 2015 yılında ise 16,7-31,9 mg/100 g arasında değerler aldığı saptanmıştır. Organik yetiştiriciliğin yaygınlaşması açısından çalışmanın farklı bölgelerde ve farklı çeşitlerde tekrarlanması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on Kabaasi, Hacihaliloglu and Cataloglu varieties which are located in two different parcels of organic and conventional aquaculture located in Doğanşehir Country. The trial was first received in 2013 and the trial was repeated in 2015 because the product was not available in 2014 due to the late spring frost injury. In addition to the effects of aquaculture on the phenological and pomological characteristics of the varieties, drying efficiencies, moisture and weight losses during different storage conditions, , total antioxidants, total phenolic and total carotenoid contents were tried to be determined. In phenological observations, the total flowering period is between 11 and 19 days in 2013 and 2015, and between 95 and 120 days in fruit development, and the first harvest was carried out in the organic Hacihaliloglu variety. The highest yield was determined in organic Kabaasi type with 240,2 - 260,3 kg / tree in 2013 and 2015 respectively. As a result of pomological analyzes, fruit weight was higher in the organic Kabaasi variety. The drying process was carried out in 10 to 17 days depending on the climatic conditions on the wire shelves, and it was determined that the drying efficiency of the organic products was higher and the humidity and weight losses were less in the samples stored in the cold air storage. In 2013, between1151,1-2961,1 mg/kg, in 2015, between 966,8-2423,5 mg/kg TEAC substance; in 2013, between 2136,5-5304,7 mg/kg, in 2015, between 1495,6-2791,8 mg/kg GAE substance; in 2013, between 14,4-37,4 mg/100g , in 2015, between 16,7-31,9 mg/100 g total carotenoid amount which equivalent to β-carotene were detected. It has come to the conclusion that the work to promote organic farming needs to be repeated in different regions and in different varieties.