Organik ve konvansiyonel olarak yetiştirilen bazı tıbbi ve aromatik bitkilere uygulanan girdilerin bazı verim ve kalite parametreleri üzerine etkileri
Effects of different chemical and organic sources on yield and quality parameters of some medicinal and aromatic plants cultivated under organic and conventional farming systems
- Tez No: 371318
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ANAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma kapsamında, papatya (Matricaria chamomilla L.) ve fesleğen (Ocimum basilicum L.) bitkilerinde organik ve konvansiyonel tarım sistemlerine uygun yetiştiricilik ve girdi uygulamaları yapılmıştır. Vejetasyon sonunda alınan bitki örneklerinde, makro(N, P, K, Ca, Mg, Na) ve mikro(Fe, Cu, Mn, Zn) bitki besin elementleri, ağır metal (Cd, Ni, Pb, Cr ve Co) içerikleri, uçucu yağ oranı ve başat yağ bileşenleri ile doğal radyonüklid (238U/226Ra, 232Th ve 40K) miktarları saptanmış ve topraktan bitkiye geçen ağır metal ve radyonüklitler araştırılmıştır. Organik papatyanın en yüksek kuru drog(çiçek) verimi Kemik Unu+Potasyumlu Feldspat (KU+KF), konvansiyonel papatyanın ise Diamonyum Fosfat (DAP) uygulamalarından elde edilmiştir. Organik fesleğenin en yüksek kuru herba verimi Ham Fosfat+Potasyumlu Feldspat (HF+KF), konvansiyonel fesleğenin ise Monoamonyum Fosfat (MAP) uygulamalarından elde edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, hem organik ve hem de konvansiyonel üretim sistemlerinde, papatyanın her 100 kg çiçek(drog) ve her 100 kg herbası için verilmesi önerilen NPK oranı dekara 7 kg N, 3 kg P2O5 ve 7 kg K2O'dir. Fesleğenin her 100 kg herbası için ise 2 kg N, 1.5 kg P2O5 ve 4 kg K2O önerilmektedir. Çalışmanın her iki bitki ve yetiştiricilik sistemi için ekonomik analizi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the scope of this study, the effect of natural and organic sources in the nutrition of organic and conventional chamomile (Matricaria chamomilla L.) and basil (Ocimum basilicum L.) plants was examined. In the plant samples taken at the end of the vegetations, primary (N, P, K, Ca, Mg, Na) and secondary (Fe, Cu, Mn, Zn) essential plant nutrients, heavy metals (Cd, Ni, Pb, Cr and Co) , essential oil ratios, the dominant essential oil components and the natural radionuclides (238U/226Ra, 232Th and 40K) were studied. The highest drug (flower) yield for organic chamomile was obtained from the Bone Meal + Potassium Feldspar treatment (BM+PF) while the highest drug yield for conventional chamomile was obtained from Diammonium Phosphate (DAP) application. The highest dry herb yield for organic basil was obtained from Rock Phosphate + Potassium Feldspar (RF+PF) treatment while the highest herb yield for conventional basil was obtained from Monoammonium Phosphate (MAP) application. According to the results of this study, for organic and conventional farming systems, the recommended amount of NPK that should be added to the soil for a 100 kg of drug and 100 kg of chamomile herb is 7 kg N, 3 kg P2O5 and 7 kg K2O per decare while the recommendation for every 100 kg basil herb is 2 kg N, 1.5 kg P2O5 and 4 kg K2O per decare. Economical analysis of the study was also made for both of the plants and cultivation systems.