Akdeniz Üniversitesi Tıp fakültesi öğrencilerinde siber zorbalık mağduriyeti ve depresyon arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between cyberbullying victimization and depression among students attending at Akdeniz University Medical Faculty
  1. Tez No: 645896
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI, DOÇ. DR. ETHEM KAVUKCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada; tıp fakültesinin preklinik döneminde (ilk üç sınıfında) eğitim gören öğrencilerde, siber zorbalığa maruz kalma ve siber zorbalığa maruz kalan öğrencilerde depresyon gelişme oranının araştırılması, siber zorbalık mağduriyeti ve depresyon arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamında, tıp fakültesinde öğrenim gören 1-3. yıl öğrencilerden toplam 337 öğrenciye, yüz yüze görüşme tekniği ile sosyodemografik veriler anketinin yanısıra hasta sağlık anketi-9 (PHQ-9) ölçeği ve siber mağduriyet ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Tıp fakültesi öğrencilerinin siber mağduriyet ölçeği toplam puan ortalaması 27,60±4,53, hasta sağlık anketi-9 ölçeği toplam puan ortalaması ise 9,67±5,10 olarak bulunmuştur. PHQ-9 Ölçeği toplam puanlarının; kadınlarda erkeklere göre, tıp fakültesini kendi isteği ile seçmeyenlerde kendi isteği ile seçenlere göre, son 1 yıl içinde kendisi veya ailesiyle ilgili olumsuz bir olay yaşayanlarda yaşamayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Hem PHQ-9 hem siber mağduriyet ölçeği toplam puanları öğrencilerin bilgi iletişim teknolojisi varlığı ve internete erişim bilgilerine göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmemiştir. Siber mağduriyet ölçeği toplam puanlarının; son 1 yıl içinde kendisi veya ailesiyle ilgili olumsuz bir olay yaşayanlarda yaşamayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining the Relationship Between Cyberbullying Victimization and Depression Among Students Attending at Akdeniz University Medical Faculty Aim: In this study; it was aimed to investigate the rate of depression development in students who were exposed to cyberbullying and the prevalence of cyberbullying in students studying in the preclinical period (first three classes) of the medical school, and to determine the relationship between cyberbullying victimization and depression. Material and Methods: Within the scope of the study, a total of 337 students from 1 to 3 semesters studying at the medical faculty were administered the sociodemographic data questionnaire with face-to-face interview technique, as well as the patient health questionnaire-9 (PHQ-9) scale and the cyber victimization scale. Results: The total score average of the medical faculty students in the cyber victimization scale was found to be 27.60 ± 4.53, and the average score for the patient health questionnaire-9 scale was 9.67 ± 5.10. PHQ-9 scores were found to be statistically significantly higher in women than men, higher in those who did not choose the medical school voluntarily than those who chose the medical school voluntarily, and higher in those who had experience a negative event related to themselves or their family in the last year. According to the information communication technology and internet access information of the students, the comparison of the total scores of both PHQ-9 and the cyber victimization scale had no statistically significant differences. Cyber victimization scale total scores were found to be statistically significantly higher in those who had experience a negative event related to themselves or their family in the last year. It was found that there was a positive, low or insignificantly strong and statistically significant correlation between daily internet usage time, PHQ-9 scores and Cyber Victim Scale scores. Conclusion: Being a woman, not choosing the medical school voluntarily and having experienced a negative event about himself/herself or his/her family in the last 1 year increased the depression scores.