Akdeniz Üniversitesi Tıp fakültesi dahili tıp birimleri uzmanlık öğrencilerinin akılcı laboratuvar kullanımı konusunda tutum ve düşüncelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes and thoughts of medical specialty residents of Akdeniz University Medical Faculty on Rational laboratory use
  1. Tez No: 645895
  2. Yazar: MUSTAFA TAYLAN GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI, DOÇ. DR. ETHEM KAVUKCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma dahili birimlerde uzmanlık eğitimi alan hekimlerin akılcı laboratuvar kullanımıyla ilgili düşüncelerini ve gereksiz tetkikleri azaltmak için yapılabilecek uygulamalara bakış açılarını öğrenmeyi ve bu konulara dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışma olan bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki dahili bölümlerde uzmanlık eğitimi alan hekimlere Nisan-Ağustos 2020 tarihleri arasında anket uygulanarak yapılmıştır. Çalışmaya toplam 160 araştırma görevlisi katılmıştır. Araştırmada“Akılcı Laboratuvar Kullanımı Konusunda Araştırma Görevlisi Doktorların Tutum ve Düşüncelerinin Değerlendirilmesi Anketi”kullanılmıştır. Sonuçlar, SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) yazılımı yardımı ile değerlendirilmiştir. Örneklemi tanımlamak için sürekli değişkenler ortanca (minimum-maksimum), kategorik değişkenler ise sayı ve yüzde ile belirtilmiştir. Kategorik değişkenlerin yüzdelerinin farkı Pearson Chi-Square testi ile analiz edilmiş, beklenen sıklıkların %20'den fazlasının 5'ten küçük olması durumunda Fisher's Exact Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Attitudes and Thoughts of Medical Specialty Residents of Akdeniz University Medical Faculty on Rational Laboratory Use Objective: This study aims to understand the opinions of medical specialty residents about the rational use of laboratory tests and their perspective on the possible practices that can reduce unnecessary investigations and to draw attention to these issues. Method: This cross-sectional and descriptive study was conducted by surveying medical specialty residents of Akdeniz University Medical Faculty Hospital between April-August 2020. 160 residents were included in the study. In the study, the“Survey for Evaluating the Attitudes and Thoughts of Residents on Rational Laboratory Use”was used. The results were evaluated with the help of SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) software. To define the sample, continuous variables were specified as median (minimum-maximum), and categorical variables were specified with number and percentage. The difference of the percentages of the categorical variables was analyzed with the Pearson Chi-Square test and if more than 20% of the expected frequencies were less than 5, Fisher's Exact Test was used.