9-12 yaş çocuklar ve ebeveynleri arasındaki bağlanma durumlarının çocuklarda sosyal anksiyete üzerinde etkisi
The efect of atachment status of 9-12 years old children and their parents on the children's social anxiety level
- Tez No: 645944
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, 9-12 yaş çocuklarının ebeveynlerine olan bağlanma durumlarının ve ebeveynlerin yakın ilişkilerindeki bağlanma durumlarının, özellikle sosyal anksiyete durumlarıyla olan ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul'un Kurtköy ilçesinde özel bir okula devam eden 9-12 yaş arası 38 çocuk ve bu çocukların annelerinden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında dört veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar, araştırmacı tarafından geliştirilen, ebeveyne ve çocuğa ait kişisel bilgileri öğrenmeye yönelik oluşturulmuş“Kişisel Bilgiler Formu”, çocukların bağlanma türünü öğrenmeye yönelik uygulanan“Kerns Güvenli Bağlanma Ölçeği”, çocukların sosyal anksiyete düzeylerini ölçmek amacıyla uygulanan“Çocuklar için sosyal Anksiyete Ölçeği”ve ebeveynlerin kendi romantik ilişkilerindeki bağlanma türlerini öğrenmek amacıyla uygulanan“ İlişki Ölçekleri Anketi”dir. Uygulanan ölçeklerin verileri SPSS 21 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ebeveynin bağlanma durumu ile çocuğun bağlanma durumu ve sosyal anksiyete düzeyi arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunamamıştır. Ebeveynin eğitim düzeyi ile bağlanma düzeyi arasında anlamlı bir fark bulunurken, sosyo- ekonomik düzey ve bağlanma arasında ilişki bulunamamıştır. Çocukların yaşları ve cinsiyetleri ile sosyal anksiyete düzeyleri arasında da bir ilişki saptanamamıştır. Varsayılan diğer etmenlerle bağlanma arasında fark bulunamadığı gibi, bağlanma ve sosyal anksiyete arasında da bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the relationship between social anxiety status and the attachment status of children, from 9 to 12-year-olds, to their parents and also the parents' attachment status in their close relationships. The research's study group consists of 38 children whose ages range from 9 to 12 and their mothers. These children are chosen from a private school in Kurtköy, a district of İstanbul, in the academic year of 2019-2020. During the research, four main methods used in data collection. One is“Personal Information Form”which is developed by the researcher to learn the personal information related to the parent and the child. In addition,“Kerns' Security Scale”is applied to learn the children's attachment type;“Social Anxiety Scale for Children”is applied to measure children's level of social anxiety; and“Relationship Assessment Scale”is applied to learn the types of parents' attachments in their romantic relationships. The data collected from the scales are analyzed by SPSS 21. The results show that there is not any significant relationship between the attachment status of the parent or the child and the level of social anxiety. While there is a significant relationship between the education level of the parent and the attachment status, there is not any relationship between their socio-economic level and their attachment status. Also, there is no relationship between the ages or the gender of children and their level of social anxiety. It could not be found any difference between other factors and the attachment, also there is not any relationship between attachment and social anxiety.