Tam aileye ve tek ebeveyne sahip ailelerden gelen 7-12 yaşları arasındaki çocukların bağlanma stilleri ve kaygı durumları arasındaki ilişki
Compare of the relation between the attachment styles and anxiety of children between the ages of 7-12 belong to divorced parents and the non divorced parents
  1. Tez No: 250415
  2. Yazar: SİMGE CEYLAN TURAN CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NERMİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma ile anne babası boşanmış 7-12 yaşları arasındaki çocuklar ile aynı yaştaki anne babası boşanmamış çocukların bağlanma stilleri ile kaygı durumları arasındaki ilişkinin karşılaştırılması ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın bir diğer amacı ise; konu ile ilişkili olduğu düşünülen cinsiyet, yaş, annenin eğitim durumu ve sosyoekonomik düzey gibi değişkenlerin çocukların bağlanma durumları ve kaygı düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesidir.Araştırmada veri toplamak amacı ile çocukların sosyodemografik özelliklerini belirleyen ?Bireyi Tanıma Çizelgesi?, bağlılık stillerini ölçmek için ?Bağlılık Stili Anket Formu?, kaygı durumlarını ölçmek için de ?Çocuklar İçin Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri? kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 7-12 yaş arasındaki tek ebeveyne sahip (anne babası boşanmış) 20 erkek ve 22 kız, tam aileye sahip (anne babası boşanmamış) 24 erkek ve 34 kız olmak üzere 100 ilk öğretim okulu öğrencisinden oluşmaktadır.Araştırmanın sonuçlarına göre; boşanmış ebeveynlerin çocuklarının güvenli bağlanma durumları ile durumluk kaygı düzeyleri arasında negatif yönde bir ilişki vardır.Boşanmış ebeveynlere sahip çocukların durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamalarının, tam aileye sahip çocukların durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamalarından yüksek olduğu görülmüştür.Sosyodemografik özelliklerden cinsiyete göre yapılan incelemede, erkek çocukların güvenli bağlanma puan ortalamaları, kız çocukların güvenli bağlanma puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.Yaş değişkenine göre yapılan incelemede 7-8-9 yaş grubundaki çocukların durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamaları, 10-11-12 yaş grubundaki çocukların puan ortalamalarından düşük çıkmıştır. Tam aileye sahip 7-8-9 yaş grubundaki çocukların süreklilik kaygı puan ortalamalarının tam aileye sahip 10-11-12 yaş grubu çocukların puan ortalamalarından çok daha fazla olduğu bulunmuştur.Anneleri ortaokul mezunu olan çocukların güvenli bağlanma puanları, diğer eğitim düzeylerinde anneleri olan çocukların puanlarından anlamlı derecede düşüktür. Araştırmanın katılan çocukların anneleri ilgili bir başka sonuç ise 2-6 yaş döneminde bakıcısı anne olan çocukların güvenli bağlanma puanları, bakıcısı diğer kişiler olan çocukların güvenli bağlanma puan ortalamalarından düşük olması şeklinde karşımıza çıkmıştır.Araştırmadan elde edilen bir diğer bulgu ise; çocukların içinde bulundukları sosyoekonomik düzey ile bağlanma stilleri arasında bir ilişki kurulamazken, sosyoekonomik düzeyleri düşük çocukların durumluk kaygı puan ortalamaları, yüksek olan çocukların puan ortalamalarından yüksek olmasıdır.Bulgular, konu ile ilgili araştırma sonuçları doğrultusunda yorumlanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is planned to put forward the attachment styles and anxiety levels of children between the ages of 7-12 belong to divorced parents and the non divorced parents and to compare the relation between the attachment styles and anxiety Another purpose of the research is to examine the relations of variables that are considered to be related to the topic such as sex, age, mother?s education, socio-economical levels between children?s attachment statuses and anxiety levels.InstrumentsIn order to collect data for the research; ?Recognizing the Individual Chart? was used to determine the socio-demographic traits of the children, ?Attachment Style Survey Form? was used to measure the attachment styles of the children, and ?State-Trait Anxiety Inventory for Children? was used to measure the anxiety situations of the children.SampleThe sample group of the research is formed of 100 primary school children; 20 boys and 22 girls between the ages of 7-12 whose parents are divorced and 24 boys and 34 girls whose parents aren?t divorced.Results:According to the results of the research; there is a negative relation between the secure attachment situations and the State-Trait Anxiety of the children with divorced parents.It is found out that the averages of the points of State-Trait Anxiety of children whose parents are divorced are higher than those who have a complete family.In the research made according to socio-demographic traits to sex; it is seen that the secure attachment point averages of boys are found to be significantly higher than those of girls.According to the research made in accordance with the age variable, State-Trait Anxiety point averages of children at 7-8-9 age groups are found to be less than those of 10-11-12 age groups. State-Trait Anxiety point averages children of 7-8-9 age groups with complete families are found to be much higher than children of 10-11-12 age groups complete families.The secure attachment points of children with mothers graduated from middle schools (junior high schools) are significantly lower than those who have mothers with other education levels. Another result of the research related to the mothers of participant kids that the secure attachment points of children who have their mothers as their caretakers at the ages of 2-6 are lower than children who have other caretakers.Another finding of the research is that; a relation cannot be established with the socio-economic level that the children are in, and State-Trait Anxiety point averages of children with low socio-economic levels are higher than children with high socio-economic levels.Findings are interpreted and discussed in accordance with the results related to the subject.