Romanov koyunlarında geçiş döneminde adiponektin, leptin ve ghrelin düzeylerinin araştırılması ve metabolik profillerin değerlendirilmesi
Evaluation of metabolic profiles and investigation of adiponectin,leptin and ghrelin levels in the periparturient period in romanov sheep
  1. Tez No: 645943
  2. Yazar: ÖZLEM BİÇİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI KARAKURUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Periparturient dönem doğum öncesi 3 hafta ve doğum sonrası 3 hafta olmak üzere toplamda 1,5 aylık süreyi kapsamaktadır. Periparturient dönem özellikle gebelikle ilgili sürü bazında hastalıklar açısından çok önemlidir. Bu dönemde özellikle subklinik seyirli hastalıkların erken teşhisi için metebolik profil testinden yararlanılır. Periparturent dönemde adipoz dokuda da önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Çalışmanın materyalini daha önceden senkronize edilmiş 16 adet periparturient dönemdeki Romanov koyunlarından doğum öncesi 21'inci, 14'üncü, 7'nci ve doğum anı, doğum sonrası ise 7'nci, 14'üncü ve 21'inci günlerde serum tüplerine kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerinden, metabolik profilin değerlendirilmesi için NEFA, BHBA, Glukoz, Kolesterol, Trigliserid, AST, GGT, Total protein, Albumin, BUN, Kreatinin, Ca, P, Mg parametrelerinin biyokimyasal analizleri ve periparturient dönemdeki adipoz dokuda meydana gelen değişiklikleri değerlendirmede Adiponektin, Leptin, Ghrelin parametreleri için ELISA analizleri yapılmıştır. Periparturient dönemde yangısal değerlendirme için TNF-α'nın ELISA analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu NEFA konsantrasyonların doğum öncesi artış, kolesterol konsantrasyonlarında doğum sonrası azalma, AST konsantrasyonlarında doğum sonrası artış ve azalma, GGT konsantrasyonlarında doğum sonrası artış, total protein konsantrasyonlarında doğum öncesi ve sonrası artışlar, BUN ve kreatinin konsantrasyonlarında doğum anında artış, magnezyum konsantrasyonlarında doğum sonrası azalma, adiponektin konsantrasyonlarında doğum öncesi artış ve doğum sonrası azalma, leptin konsantrasyonlarında doğum sonrası azalma, ghrelin konsantrasyonlarında ise doğum öncesi artış meydana gelmiştir. Elde edilen sonuçlarla periparturient dönemde hastalıkların teşhisinde metabolik profilin ve adipoz dokunun değerlendirilmesinin önemli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The periparturient period covers a total of 1.5 months, 3 weeks before birth and 3 weeks after birth. Periparturient period is very important especially in terms of pregnancy-related herd-based diseases. In this period, especially for early diagnosis of subclinical diseases, metebolic profile test is used. In the periparturent period, important changes occur in adipose tissue. Blood samples were collected from 16 Romanov sheep in the periparturient period previously synchronized with the study material in serum tubes on the 21st, 14th, 7th and postpartum days, and 7th, 14th and 21st days after delivery. To evaluate the metabolic profile and changes in adipose tissue in the periparturient period; NEFA, BHBA, Glucose, Cholesterol, Triglyceride, AST, GGT, Total protein, Albumin, BUN, Creatinine, Ca, P, Mg parameters biochemically analyzed and ELISA analyzes were done for Adiponectin, Leptin and Ghrelin parameters from the blood samples. In the periparturient period, ELISA analyzes of TNF-α were performed for inflammatory evaluation. As a result of the analyzes, Prenatal increase in NEFA concentrations, postpartum decrease in cholesterol concentrations, postpartum increase and decrease in AST concentrations, postpartum increase in GGT concentrations, prenatal and postnatal increases in total protein concentrations, postpartum increase in BUN and creatinine concentrations, postpartum decrease in magnesium concentrations, adiponectin Prenatal increase in concentrations and postpartum decrease, postpartum decrease in leptin concentrations and prenatal increase in ghrelin concentrations occurred. With the results obtained, it was concluded that the evaluation of metabolic profile and adipose tissue is important in the diagnosis of diseases in the periparturient period.