A comparison of flexural strength of peek restorations with varying core and composite resin thickness
Farklı altyapı ve kompozit rezin kalınlıklarına sahip peek restorasyonlarının bükülme dayanımlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 645948
  2. Yazar: PINAR KARAMUSTAFALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Işıkla sertleşen indirekt kompozit rezinler kullanılması yaygınlaşmıştır. Özellikle, diş dokuları ile aşınması benzer, laboratuvar işlemleri ile tamirinin kolay olması ve estetik beklentileri fazlasıyla karşılaması gibi avantajlarından dolayı birçok altyapı materyali üzerine indirekt kompozit rezinler kullanılmaktadır. Günümüzde diş hekimliğinde poli eter eter keton (PEEK) materyalinin kullanılması ve estetiği arttırmak için PEEK altyapı üzerine indirekt kompozit rezinler ile venerlenmektedir ancak dayanıklı ve uzun dönem bir bağlantı sağlayabilmekte PEEK 'in kendi iç yapısından kaynaklı birtakım zorluklar bulunmaktadır. Bu nedenle yapılan çalışmalar makro veya mikromekanik retansiyon oluşturmak için kumlama, asit ile pürüzlendirme, silika kaplama ve adeziv işlemler gibi kimyasal yöntemler bulunmaktadır. Bağlanma dayanımı mekanik ve kimyasal adeziv ile birlikte kullanımı ile çok yüksek bulunan birçok çalışma mevcuttur ancak altyapı kalınlığın ve üst yapı kalınlığın restorasyonun dayanıklılığı ve kırılmaya direnci açısından çok önemlidir. Bu yüzden çalışmamızın amacı; farklı alt yapı ve kompozit rezin kalınlıklarına sahip PEEK restorasyonlarının kırılma dayanımının karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda GC Gradia ve Ivoclar Nexco Paste olmak üzere 2 farklı marka kullanıldı, 180 adet örnek PEEK örnekler hazırlandı. 18 adet gruba ayrılan PEEK'in ilk 9 grubu GC Gradia opeker ve GC gradia indirekt kompozit ile, 9-18 gruplarında ise PEEK ile Ivoclar Nexco Paste opaker ve indirekt kompozit uygulandı. Deney için tüm örnek hazırlığı tamamlandıktan sonra kesme aygıtıyla 1 mm/dak. hızda kesme işlemi yapıldı. Veriler bilgisayarda SPSS 25.0 (Statistical Packages of Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilidi. Açıklayıcı istatistikler sürekli değişkenler için ortalama ± standart sapma şeklinde gösterildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Varyansların homojenliği testi Levene testi ile değerlendirildi. Gruplar arası normal dağılıma uyan, fakat varyansların homojenliği varsayımı karşılanmayan sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında Welch ANOVA, istatistik olarak anlamlı bulunan değişkenlerin ikili karşılaştırılmasında ise Dunnett T3 testi kullanılmıştır. Test sonuçları Bonferroni düzeltmesi yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is common to use indirect light- curing composite resins. In particular, indirect composite resins are used on many framework materials due to their advantages such as wearing with dental tissues, being easy to repair with laboratory procedures and aesthetic expectations. Today, in dentistry, polyether ether ketone (PEEK) material is used with indirect composite resins on PEEK framework to increase aesthetics, but there are some difficulties due to PEEK's internal structure to provide a durable and long term bonded. For this reason, there are chemical methods such as sandblasting, acid etching, silica coating and adhesive processes to create macro or micromechanical retention. There are many studies that have very high bond strength with mechanical and chemical adhesives, but the framework thickness and veneering thickness are very important in terms of the durability of the restoration and the fracture resistance. Therefore, the purpose of our study is; It is the comparison of the fracture strength of PEEK restorations with varying core and composite resin thickness. In our study, 2 different brands were used, namely GC Gradia and Ivoclar Nexco Paste, 180 sample PEEK samples were prepared. The first 9 groups of PEEK, which is divided into 18 groups, were applied with GC Gradia opeker and GC gradia indirect composite, and the last 9 groups with PEEK, Ivoclar Nexco Paste opaker and indirect composite. After all sample preparation for the experiment is completed; 1 mm / min with cutting device. Cutting speed was made. The data were analyzed on the computer using SPSS 25.0 (Statistical Packages of Social Sciences) program. Explanatory statistics are shown as mean ± standard deviation for continuous variables. The suitability of the data for normal distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. The homogeneity test of variances was evaluated by Levene test. Welch ANOVA was used for comparison of continuous variables that conform to normal distribution between groups but did not meet the assumption of homogeneity of variances, and Dunnett T3 test for binary comparison of variables that were statistically significant. Test results were interpreted by making Bonferroni correction.