Sınıf I, sınıf II, sınıf III maloklüzyonlara sahip hastalarda çiğneme performansının ve dil basıncının incelenmesi
Class I, class II, class III examination of chewing performance and tongue pressure
- Tez No: 645949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çiğneme; besinleri parçalayıp bolus kıvamına getirmektir. Dil ise çiğneme esnasında yiyecekleri anteriordan posteriora ve medialden laterale taşıma yapar. Bu sayede yutmanın oral fazı gerçekleşmektedir. Yiyecekler aspire edilmemesi için yüksek basınçtan alçak basınca doğru hareket etmektedirler. Bu sırada dil basıncı ve hyoid hareketi de önem kazanmaktadır. Dil bolusu anteriordan posteriora iletirken basınçla iter. Bu sayede bolus orofarengeal bölgeye itilir. Bu çalışmada üç ayrı sınıf maloklüzyona sahip bireylerin çiğneme performansı ve dil basınçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalına daha önceden başvurmuş, maloklüzyon tanısı almış bireyler arasından 17.12.2019-17.03.2020 tarihlerinde tedavileri için çağırılan ardışık 60 birey dahil edilmiştir. Bu hasta grubunun yaş aralığı ise; sınıf I hastalarda yaş aralığı ortalama 14,26± 3,08 (10-20 yaş), sınıf II hastaların yaş aralığı ortalama 13,89± 3,02(9-19) yaş, sınıf III hastaların yaş aralığı ortalama 13,66± 4,08 (9-22) yaş' tır. Arastırmanın yöntemi betimsel nitelikte karsılastırma modelidir. Bulgulara bakıldığında maloklüzyon çiğneme döngü sayıları arasındaki ilişki incelendiğinde sınıf I ve sınıf III ortalama çiğneme döngü sayıları, sınıf II ortalama çiğneme döngü sayısından yüksek çıktığı görülmüştür. Maloklüzyonlarla VAS'ın ilişkisine bakıldığında sınıf I ve sınıf III VAS değerleri sınıf II VAS değerlerinden yüksek çıktığı gözlenmiştir. VAS ile yaşam kalitesi ölçeği arasındaki ilişki sonuçlarına bakıldığında sınıf I de yaşam kalitesi değişkeni ile VAS değişkeni arasında pozitif yönde orta şiddetli ilişki bulunurken diğer değişken arasında ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak maloklüzyon ile çiğneme performansı ve dil basıncı arasında ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Chewing; breaking down nutrients and bringing them to the consistency of bolus. The tongue, on the other hand, carries food from the anterior to the posterior and from the medial to the laterale during chewing. In this way, the oral phase of swallowing occurs. Food moves from high pressure to low pressure so that it is not aspirated. At this time, tongue pressure and hyoid movement also become important. The tongue repels with pressure as it transmits the bolus from the anterior to the posterior. In this way, the bolus is pushed into the oropharyngeal region. The aim of this study was to examine the chewing performance and tongue pressures of individuals with three different classes of malocclusion. Among the individuals who had previously applied to the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry of Osmangazi University and were diagnosed with malocclusion, 60 consecutive individuals called for treatment between 17.12.2019-17.03.2020 were included. The age range of this patient group is; The mean age range of class I patients was 14.26 ± 3.08 (10-20 years), the mean age range of class II patients was 13.89 ± 3.02 (9-19) years, the mean age range of class III patients was 13.66 ± 4.08 (9-22) years old. The method of the research is a descriptive comparison model. The method of research is a descriptive comparison model. Looking at the results, the relationship between the number of malocclusion chewing cycles was examined and the average number of chewing cycles in class I and Class III was higher than the average number of chewing cycles in Class II. Looking at the relationship of Vas with malocclusions, it was observed that class I and Class III Vas values are higher than Class II VAS values. Looking at the results of the relationship between VAS and the quality of life scale, there was a positive moderate-to-severe relationship between the quality of life variable and the vas variable in class I, while no relationship between the other variable was found. As a result, no association was found between malocclusion and chewing performance and tongue pressure.