Bütçe finansman rejimleriyle enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisi: Sargent ve woodford bakış açısıyla 1980 sonrası Türkiye örneği
The causality relation between inflation and the methods of budget financing: The case of Turkey after 1980 in the view of sargent and woodford
  1. Tez No: 645982
  2. Yazar: MAHİR TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇIMAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'de hükümetler iktidardayken daima gelirlerden fazla harcama yapmışlar ve“kronikleşen bir kamu açığı”na neden olmuşlardır. yıllar boyu devam eden bu kamu açıkları, iç dengeyi bozarak uzun yıllardır birlikte yaşamaya alıştığımız enflasyon olgusunu yaratmış ve çeşitli krizler yaşamamıza neden olmuştur. Türkiye'de 1990'lı yıllardan itibaren gittikçe sıklaşan aralıklarla yaşanan krizlerde dışsal bir takım etkenlerinde rolü olmasına rağmen, temel neden kronik kamu açıkları nedeniyle artık sürdürülemez bir noktaya gelmiş bulunan“iç borç dinamiği”dir. Bütçe açıkları 1980 yılına kadar ağırlıklı olarak emisyonla finanse edilmiştir. bu yıldan itibaren ise emisyonla birlikte artan oranlarla iç borçlanmaya başvurulmuştur. İç borç faizlerinin yüksek olması ve devamlılık arz etmesi bütçe açıklarının finansmanında kısır bir döngüye dönüşmüştür. Çalışmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu borç-faiz döngüsü tablolarla desteklenmiş olup, Sargent ve Wallace'in 1981'de yazdığı ve Woodford'un 2000'li yıllara uyarladığı, uzun vadede sıkı para politikasının daha enflasyonist olduğunu belirten çalışmaları çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The extreme spending of governments in power in Turkey has caused a“chronic problem of pıblic deficit”. The persistence of these public deficits over the years has distorted the internal balance and created the notion of inflation that we have got used to over the years caused a number of crisis. Despite the impact of some external factors, the basic reason for the ecomonic crisis in Turkey that ocuur more and more frequently since the 1990s is the“domestic debt dynamics”that have become unsustinable due to chronic public deficits. Until 1980 the budget deficits have been heavily financed by emission. Starting from this year emission has been accompanied by domestic borrowing. The continuously high interest rates for domestic debts have created a vicious circle in the financing of budget deficits. In this study, the debt-interest cycle of Turkey is supported by tables and analyzed with respect to studies written by Sargent and Wallace in 1981 and applied to the contemporary 2000s by Woodford, based on the idea that tight monetary policies in the long term are inflationist.