Türkiye'de parasal aktarım kanallarının işleyişi: Bilanço kanalı
The monetary transmission mechanism in Turkey: Balance sheet channel
- Tez No: 470301
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de faaliyet gösteren imalat sanayi KOBİ'lerinin yatırım kararları üzerinde bilançolarından kaynaklı finansman kısıtlarının etkisi para politikası duruşu, ekonomi genelini etkileyen finansal koşulların durumu ve küresel finansal kriz bağlamında ele alınmaktadır. Öncelikle, firmaların sabit sermaye yatırımları üzerinde bilanço unsurlarının belirleyici olup olmadığı incelenmektedir. Türkiye'de faaliyet gösteren imalat sanayi firmaları için kapsamlı bir panel veri seti ile yapılan dinamik panel veri tahminleri, Türk KOBİ'lerinin nakit akımı esnekliklerinin 2005-2014 dönemi için pozitif ve anlamlı olduğunu, yani firmaların iç finansman bileşenleri tarafından finansal olarak kısıtlandığını göstermektedir. İkinci olarak, firma yatırımlarının nakit akımı esneklikleri farklı para politikası rejimlerinde anlamlı olarak farklılaşmamaktadır. Yani, firmalar para politikasının hem genişletici hem de sıkılaştırıcı olduğu dönemlerde sabit sermaye yatırımları için iç finansmana ihtiyaç duymaktadırlar. Para politikası duruşunu temsil eden farklı göstergeler kullanıldığında benzer sonuçlar elde edilmektedir. Çalışmada ayrıca, nakit akımı esnekliklerinin ekonomide görece destekleyici finansal koşullar hâkimken anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı ele alınmaktadır. Finansal koşulların daha gevşek olduğu dönemlerde, firma yatırımlarının nakit akımı esnekliklerinin anlamlı olarak azaldığı gözlenmektedir. Her iki bulgu göz önünde bulundurulduğunda, firma bilanço kanalının para politikası üzerinden değil daha geniş finansal koşullar üzerinden çalıştığı sonucuna varılmaktadır. Bilgimize göre, bu çalışma Türk firmalarının sabit sermaye yatırımı kararları ve finansman kısıtları arasındaki ilişkiyi para politikası ve geniş finansal koşullar açısından ele alan ilk çalışmadır. Son olarak, ampirik bulgular firmaların küresel kriz döneminde yatırımlarını finanse etmek için diğer yıllara kıyasla nakit akımlarına daha çok ihtiyacı olduğuna işaret etmektedir. Bu dönemde dış finansman imkânlarının görece kısıtlı olduğu düşünüldüğünde bulgular beklentilerle uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the financing constraints associated with firms' balance sheets on the investment behavior of Turkish manufacturing industry SME's are examined in terms of their relation with monetary policy stance, financial conditions surrounding the economy and the global financial crisis. First, we examine the significance of balance sheet variables in determining the fixed capital investment of firms. Using a comprehensive panel data set of Turkish manufacturing firms and employing dynamic panel data methods, we find that cash-flow sensitivities of Turkish SME's are positive and significant for the years 2005-2014, indicating that firms are financially constrained by internal finance elements. Second, we observe that cash-flow sensitivities of investment do not significantly change for the different monetary policy regimes that firms need internal finance for fixed capital investments during both expansionary and contractionary monetary policy regimes. This result is robust to different indicators representing the stance of monetary policy. In addition, we examine if these sensitivities significantly change during periods of relatively supportive financial conditions. We find that when financial conditions are relatively supportive, firms' cash-flow sensitivities of investment decline. Combining the two findings, we conclude that the firm balance sheet channel works through the wider financial conditions not the domestic monetary policy actions. To the best of our knowledge, this is the first study in examining the relation between fixed capital investment decisions of Turkish firms and financing constraints in terms of monetary policy and wider financial conditions. Finally, empirical results suggest that firms need cash flow more in financing their investments during the global financial crisis compared to other years, which is expected considering the relatively less available external funds.